MENU

Ślub humanistyczny cena✔️✔️✔️ co to jest i jak wygląda?

Ślub humanistyczny dla kogo takie rozwiązanie?

Kiedyś ktoś mi powiedział, że to taki ślub „pod drzewem”, jednak okazało się, że był to dość spory skrót myślowy – co to jest i jak wygląda ślub humanistyczny? Tak się składa, że mieliśmy okazję robić zdjęcia na takim ślubie ( LINK DO ZDJĘĆ ) więc wiemy co nie co jak to wygląda. Taki ślub jest dla osób, które nie są wierzące i nie przynależą do żadnej wspólnoty religijnej. No dobrze, ale przecież ślub cywilny jest od takich spraw czyż nie? Z perspektywy fotografa powiem Wam, że jeśli bierzecie ślub cywilny, to warto go może rozszerzyć właśnie o taką formę. Niestety te śluby z urzędnikiem często są bardzo krótkie i osobiście mam wrażenie, że zbyt „formalne”.

ślub humanistyczny cena

Na wstępie pozwolę sobie przytoczyć cytat z wikipedii:Ślub humanistyczny – jedna z form zawarcia małżeństwa zastępująca ceremonię religijną, popularna m.in. na Wyspach Brytyjskich; w Szkocji liczba zawieranych ślubów humanistycznych przekroczyła liczbę ślubów katolickich[1][2].

Ślub humanistyczny jest alternatywą dla osób, dla których ślub cywilny nie jest wystarczający i chcących nadać swojej uroczystości wymiar bardziej indywidualny[3]. W przypadku ceremonii humanistycznej przysięga może zostać spersonalizowana – napisana przez młodą parę lub mistrza ceremonii[4][5].”

Jak to wygląda w praktyce?

Para młoda, której robiliśmy zdjęcia na takim ślubie najpierw we wczesnych godzinach wybrała się do urzędu stanu cywilnego. Jeśli dobrze pamiętam, to pojechali tam sobie w „dźinsach” i ogólnie była to dla nich czysta formalność – tam nie chcieli gości. Tu chciałbym wspomnieć, że sam ślub humanistyczny nie ma żadnej mocy prawnej. Natomiast ich przysięga na ślubie humanistycznym była już publiczna przed całą rodziną i gośćmi weselnymi.

Jak zorganizować ślub humanistyczny w Polsce?

Na jednej ze stron znalazłem informacje, że jest to zdecydowanie mniej skomplikowane, jeśli w ogóle, aniżeli w przypadku ślubów kościelnych czy cywilnych. Otóż na stronie Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów znajduje się formularz zgłoszeniowy, a osobą z która należy się kontaktować jest Mariusz Agnosiewicz, który to jest koordynatorem tych działań.

ślub humanistyczny jak wygląda

Ślub humanistyczny cena

Kto prowadzi taki ślub? Może to być specjalny mistrz ceremonii, ale równie dobrze ktoś z rodziny albo bliski przyjaciel. Z tego co się orientuję na dziś dzień, to koszt usługi takiego mistrza ceremonii to ok 1000zł ,a odpowiedzialny jest on za stworzenie scenariusza ceremonii oraz jego przeprowadzenie. Nie ma tu żadnych twardych reguł. Na zdjęciach, które tu widzicie mistrzem ceremonii był przyjaciel Alvaro, który znał świetnie parę młodą i całą ceremonię rozpoczął od opowiedzenia historii spotkania Alvara i Kasia. Z uwagi na fakt iż opowiadał to ich przyjaciel, nie zabrakło humorystycznych akcentów przez co atmosfera była bardzo swobodna i nieoficjalna.

Bardzo wzruszającym momentem było czytanie listu przez mamę Panny młodej. Jednocześnie było to piękne wprowadzenie do tego wszystkiego co się miało zaraz wydarzyć, czyli do przysięgi małżeńskiej.

ślub humanistyczny co to

Ślub humanistyczny – ceremonia

To jak będzie wyglądać taki ślub zależy od tego co sobie zażyczą Państwo Młodzi. Mówi się, że cała ceremonia ma bardzo teatralny charakter. To Para Młoda decyduje jak to wszystko będzie wyglądać, jaka będzie muzyka, symbolika czy gesty. Wszystko to po to, aby pokazać siebie swoim gościom w ten wyjątkowy sposób. Tak naprawdę, to każda taka ceremonia może być unikatowa. Czytałem, że śluby humanistyczne odbywały się nawet kinie, choć podejrzewam, że w obecnych czasach mogły odbywać się one w dużo bardziej nietypowych miejscach. Jedno co się nie zmienia, to wymiana obrączek i choć pewności nie mam, to zapewne uroczysty pocałunek.

ślub humanistyczny ceremonia

Przysięga na ślubie humanistycznym

Może się powtórzę, ale ślub humanistyczny wygląda tak jak wymyśli to sobie Młoda Para. Ta sama zasada tyczy się treści przysięgi małżeńskiej, która jest dobrowolna, a ogranicza ją jedynie ich fantazja. Niestety nie pamiętam treści przysięgi ze ślubu Kasi i Alvara, ale wiem na pewno, że wszyscy goście byli poruszeni łącznie z nami.

Przykład przysięgi humanistycznej z pierwszego takiego ślubu w Polsce znalazłem na stronie: https://www.planowaniewesela.pl/warto_wiedziec/slub-humanistyczny

„Drogi Miłoszu, przysięgam Ci, że będziesz mógł się o mnie troszczyć, być obok mnie w chwilach radości i smutku, w momentach moich porażek i sukcesów. Obiecuję Tobie, że będziesz mógł słuchać moich wrażeń dnia codziennego, robić mi poranne kawy, piec ciasta i nosić moje ciężkie torby, obok mnie zasypiać i obok mnie się budzić. Przyrzekam Ci, że będziesz mógł mnie przytulać, całować, witać i żegnać każdy wspólny dzień.

Złość się na mnie, jeśli to konieczne i przebaczaj, jeśli to możliwe. Jeśli tylko chcesz to w chwilach mojej nieobecności tęsknij – kiedy wyjadę lub kiedy wyjdę do drugiego pokoju…

Obiecuje Ci, że będziesz mógł oglądać ze mną filmy i śpiewać, i tańczyć, i śmiać się, i płakać, i podjadać mi moje batony, i przysięgam, że będziesz mógł się dzielić ze mną wszystkim: myślami, materiałem genetycznym, zasobami….czym tylko zapragniesz…”

 

Ślub humanistyczny co raz bardziej popularny

Mówi się, że takie śluby są co raz bardziej popularne i, że ma to jakiś związek z kryzysem kościoła. Moim zdaniem bardzo dobrze, że ludzie którzy nie są wierzący chcą wziąć właśnie taki ślub, zamiast kościół traktować jak teatr. Niestety wiele małżeństw zawieranych w kościołach było zawieranych z pobudek, które nie wiele miały wspólnego z ich wiarą. Przez to narasta przekonanie, że jest mniej ślubów kościelnych itd. Ilościowo może i tak jest, ale najważniejsze jest to, żeby jednak brać ślub w takiej formie do jakiej jest się przekonanym.

 

0 Proszę o Twój komentarz :)
Zostaw swój komentarz

Twój email never published or shared. Wymagane pola są oznaczone *

  pin it

  Justyna i Artur

  *****

  "Z całego serca polecamy Natalię i Jurka do uwiecznienia najpiękniejszych chwil w życiu. Gdy tylko zobaczyliśmy ich portfolio, od razu wiedzieliśmy, że to jest dokładnie to czego szukamy. Pomimo, że uwiecznienie naszego ślubu i wesela wymagało od nich przebycia niemal 400 km, to nie spotkało się to z żadną przeszkodą. Już od przygotowań ślubnych dało się odczuć luźną atmosferę i wspólne flow z fotografem jeśli chodzi o poczucie humoru:) Na sesję plenerową wybraliśmy się do Giżycka, gdzie również czuliśmy się swobodnie. Nie zabrakło kreatywności, dzięki czemu mogliśmy całkowicie poddać się pomysłom fotografa. Talent odzwierciedlają nasze zdjęcia, którymi zachwycamy się do dzisiaj wspólnie z naszą rodziną. Szczerze polecamy Państwa Ledzińskich "

  Zapytaj o naszą ofertę (lub zadzwoń 508-534-416)

  Wiadomość wysłana poprawnie, dziękujemy!BŁĄD, spróbuj ponownie

  fotograf ślubny Sopot, Gdynia... Wrocław?

  * * *

  Nie opowiadamy o zdjęciach, to zdjęcia mają mówić, a takie zdjęcia ma zrobić fotograf ślubny. Emocje, niepowtarzalne momenty
  i mnóstwo wzruszeń. Zdjęcia ślubne uruchamiają nasze wspomnienia,
  to dzięki nim możemy cofnąć się w czasie.

  Od dziecka byłem zafascynowany filmowym podejściem do życia, które mnie otacza. Często nakładając słuchawki i idąc przez miasto czułem, że właśnie tak lubię odbierać świat wokół mnie

  - fotografia ślubna również pozwala mi na to, aby Wasz ślub pokazać tak abyście mogli z dumą otwierać album ślubny przed Waszymi bliskimi.

   

   

  Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego jest potrzebny profesjonalny fotograf ślubny, który pokaże Was i Wasz ślub w najlepszym świetle. Na tym się nie oszczędza. Tu trzeba przemyślanej decyzji. W naszym blogu ślubnym możecie odnaleźć mnóstwo cennych wskazówek związanych z organizacją ślubu. Nasza praca nie zaczyna się wraz z rozpoczęciem sezonu ślubnego, ani nie kończy jesienią, ponieważ nieustannie poszukujemy ścieżki dzięki której będziemy mogli docierać do jak największej liczby osób.