Nauki przedmałżeńskie online czy weekendowe ✅

Nauki przedmałżeńskie

Witajcie na naszym blogu gdzie odpowiadamy na przeróżne zagadnienia związane ze ślubem, a tym razem będą to nauki przedmałżeńskie. Jeśli zastanawiasz się jak załatwić nauki przedmałżeńskie bez chodzenia, to ten wpis nie jest dla Ciebie. Z tego wpisu dowiesz się kiedy i gdzie możesz zacząć nauki przedmałżeńskie oraz opowiem co jest na naukach i jak wyglądają. „Zgodnie z obowiązującymi przepisami kanonicznymi duszpasterze mają obowiązek osobistego przygotowania narzeczonych (w języku prawniczym: nupturientów) do zawarcia małżeństwa (KPK, kan. 1063.2).”

nauki przedmałżeńskie online

Co jest na naukach przedmałżeńskich ?

Może szukasz w sieci kilku prostych odpowiedzi na zasadzie „trzeba to odklepać i jak to wygląda?”, a może traktujesz to bardzo poważnie, nie mi to oceniać. Chciałbym jedynie podzielić się wiedzą w tym zakresie gdyż takie nauki mieliśmy również decydując się na ślub kościelny. Podobnie jak przy temacie spowiedzi przedślubnej, o której wspomniałem już na naszym blogu (LINK „Spowiedź przedślubna”) tak i w tym przypadku zachęcam, aby potraktować to poważnie, ponieważ decydujecie się być ze sobą na całe życie, a to brzmi poważnie.

Katechezy przedślubne

„teologia małżeństwa: sakramenty chrztu i bierzmowania jako podstawa życia chrześcijańskiego oraz sakrament małżeństwa jako niezbywalny fundament małżeństwa i rodziny; rola powrotów po błędach na drogę prawdy i miłości przez sakrament Pokuty; szczególna rola tego sakramentu przed zawarciem małżeństwa; rola modlitwy małżeńskiej i rodzinnej; udział w grupach pogłębionej formacji itp.

–         Etyka życia małżeńskiego: odpowiedzialność za uświęcenie małżonka; powołanie do przekazywania życia; niedopuszczalność i szkodliwość antykoncepcji i środków wczesnoporonnych; naturalne metody rozpoznawania płodności w służbie zdrowia, jedności i wolności małżonków; rola poradnictwa rodzinnego; niedopuszczalność sztucznych poczęć i zabijania poczętego dziecka; syndrom po aborcyjny.

–         Liturgia sakramentu małżeństwa: sakrament znakiem; przymierze małżeńskie a Przymierze Chrystusa z Kościołem; sakrament małżeństwa i Eucharystii; znaczenie poszczególnych elementów przysięgi małżeńskiej; części ceremonii: czytania, homilia, ślubowanie, poświęcenie i nałożenie obrączek, Komunia św., błogosławieństwo, znak pokoju – pierwszy w małżeństwie.”

źródło: http://sieniawa.przemyska.pl/kancelaria/malzenstwo/

Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie online ?

Tematyka katechez przedślubnych

Na katechezach przedślubnych omawiana jest m.in. rola modlitwy małżeńskiej i rodzinnej, istota przysięgi małżeńskiej, kwestie dotyczące antykoncepcji oraz naturalnych metod rozpoznawania płodności, a także in vitro oraz aborcji. Nupturienci zostają także zapoznani z przebiegiem liturgii sakramentu małżeństwa i znaczeniem poszczególnych elementów ceremonii.

Zarówno szczegółowa tematyka, jak i liczba katechez, zależy od programu obowiązującego w danej parafii, a w niektórych przypadkach również od wytycznych przyjętych w danej diecezji.

Dla par, które kończą nauki przedślubne, organizowane są tzw. dni skupienia, w trakcie których narzeczeni mogą przystąpić do sakramentu spowiedzi oraz spędzić czas na dłuższej modlitwie.

nauki przedmałżeńskie

Zwolnienie z nauk przedmałżeńskich

Kto jest zwolniony z nauk przedmałżeńskich? Osoby, które mogły skorzystać z takich nauk w szkole są zwolnione z obowiązku odbycia takich nauk oraz w przypadku ślubów jednostronnych, jedna osoba.

Zgodnie z dokumentem „Dyrektorium duszpasterstwa rodzin” przygotowanie bezpośrednie obejmuje kolejno:

  1. spotkanie narzeczonych z duszpasterzem w kancelarii parafialnej, przynajmniej na trzy miesiące przed ślubem, podczas którego uzgadniane zostają zostaną terminy katechez przedślubnych, spotkań w poradni rodzinnej, a także data udziału nupturientów w dniu skupienia i rozmowy sprawdzającej wiedzę narzeczonych dotyczącą małżeństwa i rodziny (tzw. egzaminu przedślubnego);
  2. trzy katechezy przedślubne z dziedziny teologii małżeństwa, etyki życia małżeńskiego i liturgii sakramentu małżeństwa (z dwóch pierwszych mogą być zwolnione te osoby, które brały wcześniej udział w rocznym kursie przedmałżeńskim, dla pozostałych są one obowiązkowe);
  3. co najmniej trzy spotkania w Poradni Życia Rodzinnego;
  4. spowiedź przedślubna;
  5. rozmowa sprawdzająca wiedzę religijną nupturientów.

 

nauki przedmałżeńskie weekendowe

Nauki przedmałżeńskie weekendowe

Tak się składa, że my z Natalią byliśmy właśnie na takich naukach przedmałżeńskich weekendowych. Nie dlatego, że chcieliśmy mieć to jak najszybciej za sobą, ale nie mieliśmy za bardzo innej możliwości. Wybraliśmy się do Serpelic nad Bugiem, do Ojców Kapucynów. Taki kurs przedślubny był dla nas wspaniałym czasem i naprawdę za głowę się łapię jak widzę, że ludzie woleliby pobrać samo zaświadczenie bez wzięcia udziału i pytają gdzie zrobić nauki przedmałżeńskie od ręki. Małżeństwo to ogromna odpowiedzialność. Dużo większa niż jazda samochodem, gdzie przecież robimy kurs prawa jazdy. Dobrze jest posłuchać zarówno kapłana, który spędził na rozmowach z małżeństwami więcej czasu niż przeciętny człowiek i który zna problemy, jak i przyjść na katechezę, którą prowadzi małżeństwo z 40 letnim stażem, bądź większym. Do tego wskazówki odnośnie naturalnego planowania rodziny, które u nas sprawdziły się w 100% – to nie ściema.

Czasami nawet wracamy wspomnieniami do niektórych tych „ćwiczeń” jakie mieliśmy na naukach. Już wtedy widzieliśmy, że obraliśmy dobry kurs, a ten czas w Serpelicach był nam bardzo potrzebny.

Kiedy na nauki przedmałżeńskie?

My byliśmy ok. 5 miesięcy przed naszym ślubem, ale widziałem, że często są to terminy bliższe daty ślubu.

Nauki przedmałżeńskie online i weekendowe – gdzie robić?

Jeśli macie możliwość skorzystania z takich nauk w większym mieście, to warto rozejrzeć się nad tymi organizowanymi przez zakony takie jak Dominikanie, Franciszkanie czy Jezuici. Oczywiście to po prostu luźna wskazówka ode mnie. Znam mnóstwo wspaniałych kapłanów diecezjalnych jak również z jeszcze innych zakonów. Wymieniłem te trzy ponieważ takie są moje osobiste preferencje.

LINK pod, którym znajdziecie informacje odnośnie terminów i lokalizacji odnośnie nauk przedmałżeńskich https://nauki.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *