Świadkowa zadania i obowiązki świadkowej na weselu i ślubie

JAKIE SĄ OBOWIĄZKI ŚWIADKOWEJ?

Trafiłem ostatnio na temat „jakie są obowiązki świadkowej” na jednej z grup wsparcia na fb i byłem całkiem zaskoczony tym, że pod tym wpisem rozgorzała aż tak ogromna dyskusja. Większość przyszłych panien młodych była zdania, że raczej nie oczekuje niczego od świadkowej poza po prostu byciem świadkiem na ślubie. Jednak były też głosy, że świadek ma obowiązki. Pomyślałem sobie, że jest to temat o którym warto napisać i być może pomoże przyszłym pannom młodym w uniknięciu prowadzenia obszernych dyskusji na facebook-u, a znalezieniu jasnych odpowiedzi na pytanie jakie są obowiązki świadkowej?

To wpis, który dodatkowo jest bogatszy o kilka wskazówek od fotografa ślubnego.

Obowiązki świadkowej przed ślubem

1. Doradzanie i wspieranie

Po pierwsze doradzaj, ale nie rób tego nazbyt inwazyjnie. Nie zapominajmy, że ostateczna decyzja powinna być jednak przyszłej panny młodej. Zachowanie bezpiecznego dystansu uchroni Cię przed niepotrzebnymi spięciami między Wami. Nie bój się zasugerować, że w danej sukni ślubnej, którą sobie upatrzyła, wygląda niekorzystnie. Należy jednak to zrobić dyplomatycznie. Okazać zrozumienie, kiedy widzisz, że o takiej właśnie sukni ślubnej marzyła jednak dać jej dyplomatyczną wskazówkę np „niestety ta suknia nie podkreśla Twojej urody i wg mnie odbiera Ci urok, który posiadasz”. Podobnie z fryzurą czy makijażem ślubnym. Możesz obawiać się jej reakcji bo relacje przecież są różne, ale jako świadkowa nie zapomnij, żeby działać też w zgodzie z własnym sumieniem. Jeśli tego nie zrozumie? Trudno.

Wybór fotografa ślubnego? Jeśli to czytasz i jesteś świadkową, a Twoja przyszła panna młoda nie wybrała jeszcze fotografa ślubnego, to masz już to z głowy – wyślij jej link do naszego portfolio;)

sesja na wieczorze panieńskim

2. Wieczór panieński

Gdyby mnie ktoś zapytał z marszu jakie są obowiązki świadkowej przed ślubem, to nie wiele rzeczy przyszłoby mi do głowy, ale prawie na pewno powiedziałbym, że organizacja wieczoru panieńskiego. Może dlatego, że naoglądałem się wielu filmów i jakoś tak się utarło. Jeśli znacie się bardzo dobrze, to będziesz wiedziała, czy dobrym pomysłem będzie zwariowana niespodzianka czy jednak bezpieczniej byłoby jednak to skonsultować z tą, która właśnie Ciebie wybrała na świadkową. Z tego co widziałem w sieci, to nie ma zbyt wielu oryginalnych pomysłów, dlatego sprawdzaj naszego bloga, ponieważ kolejny wpis będzie zawierać właśnie pomysły na wieczór panieński. Zdarza się, że co jakiś czas dostajemy zapytanie o ofertę sesji zdjęciowej na wieczorze panieńskim. To dobra okazja, aby uwiecznić w profesjonalnych kadrach chociaż częściowo to wydarzenie.

Obowiązki świadkowej na ślubie

3. Świadkowa na przygotowaniach

Cieszę się, że mam okazje napisać tutaj coś z perspektywy fotografa. Świadkowa na przygotowaniach jest raczej niezbędna, choćby dlatego, że suknia ślubna najczęściej wymaga wsparcia przy jej nakładaniu. Świadkowa powinna starać się przede wszystkim odciążyć psychicznie i pozwolić przyszłej pannie młodej skoncentrować się na tym, że o to nadszedł dzień na który tak długo czekała. Jako świadkowa masz podobne zadanie do fotografa – jak to? Podobne ponieważ musisz obserwować co się dzieje i pomagać w rozwiązywaniu problemów na ile to możliwe. Poza tym możesz wpłynąć dobrze na zdjęcia z przygotowań. Wystarczy, że będziesz zagadywać swoją przyjaciółkę i pilnować, aby dużo się uśmiechała. Dzięki temu przyczynisz się realnie do lepszych efektów pracy fotografa.

4. Pomocna Dłoń dla Pani Młodej

Kolejny obrazek jaki mam przed oczami, kiedy myślę o tym jakie obowiązki ma świadkowa na ślubie, to poprawianie sukni i welonu. Można się pokusić o stwierdzenie, że w jakimś stopniu pomagasz w pracy fotografowi, a tym samym zwiększasz szanse na to, żeby na zdjęciach wszystko wyszło jak najpiękniej. Kiedy zasiądziesz później ze swoją przyjaciółką do przeglądania zdjęć, z których ona będzie zadowolona, to będziesz mogła powiedzieć na głos „to też moja zasługa, bo pilnowałam, żebyś dobrze wyglądała na każdym ujęciu”. Przejęcie bukietu, torebki w odpowiedniej chwili, to wszystko, to Twoja pomocna dłoń. Czuwaj!

5. Prezenty i koperty

Najbardziej odpowiedzialne zadanie ze wszystkich. Podczas składania życzeń ślubnych z rąk do rąk przepływa mnóstwo wartościowych prezentów. Wiele osób chce hojnie obdarzyć nowożeńców, dlatego pomoc świadkowej i świadka w takim momencie jest nieoceniona i wręcz niezbędna. Zadbajcie o to, aby sprawnie przejmować prezenty, ponieważ to od Was zależy czy nic nie zaginie.

obowiązki świadkowej

Obowiązki świadkowej na weselu

Świadkowa na weselu może trochę odetchnąć. Znaczy się nie zapominajmy, o tym co napisałem na wstępie. Może na tym etapie nie masz już praktycznie żadnych obowiązków i nikt od Ciebie niczego nie oczekuje, ale tak czy siak każda pomoc jest przecież mile widziana. Panna młoda w dniu ślubu ma wyglądać najpiękniej, a Twoją rolą jest nad tym czuwać. Na weselu możesz towarzyszyć Pannie młodej przy wyjściach do toalety i zwrócić uwagę czy jej ślubny makijaż nadal wygląda dobrze.

Co świadkowa powinna mieć w torebce?

Może warto dodać co świadkowa powinna mieć w torebce? plastry na obtarcia mogą okazać się wybawieniem, agrafka, igła z nitką do ewentualnych spraw serwisowych, zapasowe pończochy chusteczki higieniczne oraz nawilżane – może się przecież zdarzyć, że na sukni ślubnej pojawi się jakaś niechciana plama. Pamiętaj również, żeby zabrać lakier do włosów, dodatkowe spinki, taśma klejąca, klej, nożyczki oraz pilnik do paznokci… Brzmi może jak szaleństwo dla niektórych, ale to przecież damska torebka! Tam ma być wszystko!

Blog ślubny – zapraszam.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *