MENU

Ślub kościelny w plenerze – jak zorganizować?

Ślub kościelny w plenerze prawo kanoniczne

Teoretycznie ślub kościelny w plenerze jest możliwy, ale praktycznie zdarza się to niezwykle rzadko. Dlaczego tak jest?

Kodeks Prawa Kanonicznego jako miejsce właściwe do zawarcia związku małżeńskiego wskazuje parafię:

Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej. (KPK, kan. 1115)

Natomiast kanon 1118 precyzuje cytowany powyżej przepis i mówi dosłownie o kościele parafialnym. Pojawia się tam również możliwość zawarcia małżeństwa w „odpowiednim miejscu”:

§ 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.

§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.

§ 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

źródło: https://www.msze.info/informator/czy-slub-koscielny-mozna-wziac-poza-kosciolem

ślub kościelny w plenerze nad jeziorem

Kto może wydać pozwolenie?

Z prośbą o możliwość zorganizowania ślubu kościelnego w plenerze należy kierować się do biskupa diecezjalnego. Wydaje się to całkiem proste? Gdyby tak było, to zapewne widzielibyśmy już mnóstwo takich zdjęć w sieci, a jednak ja na takie nie trafiłem. Jak uzyskać zgodę na ślub kościelny w plenerze? Jeśli jedynym argumentem jaki stoi za tym, aby uzyskać taką zgodę jest po prostu chęć spełnienia swojego wyobrażenia o pięknym ślubie czyt. powody estetyczne, to muszę Was zmartwić, ale to może nie wystarczyć.

Sakrament małżeństwa jest traktowany bardzo poważnie, dlatego miejsce w którym miałby się odbyć taki ślub musiałoby mieć jakąś szczególną rangę. Przeglądając strony w sieci, natrafiłem na podobne informacje. Trzeba mieć bardzo poważne powody, aby mieć szanse na organizacje takiego ślubu. Musielibyście być w wyjątkowej sytuacji, kiedy to w pobliżu nie byłoby po prostu żadnego kościoła. Jak wiadomo w Polsce kościołów mamy całkiem sporo, więc może być ciężko.

Poza tym nawet jeśli już postanowicie spróbować, to pojawia się kolejny problem. Otóż na decyzję czeka się kilka miesięcy, a czasami nawet rok. Oczywiście jeśli planujecie ślub za 3 lub 2 lata i macie poważne argumenty, to nie czekajcie tylko złóżcie wniosek do biskupa. Jak już otrzymacie zgodę, to zapytajcie nas o ofertę;)

Mam dla Was coś na pocieszenie. Skoro wszystko wskazuje na to, że szanse na organizacje ślubu kościelnego w plenerze są niewielkie lub żadne, to może warto rozejrzeć się urokliwą kaplicą lub jakimś starym kościółkiem gdzieś w ustronnym miejscu.

Kaplica jest bowiem – tak jak kościół – budową sakralną, w której można sprawować wszystkie czynności święte (KPK, kan. 1225)

Czy długo trzeba czekać na zgodę? W tym przypadku o wiele krócej. Dlatego zastanówcie się czy może nie warto rozważyć właśnie takiej opcji.

Ślub kościelny w plenerze cena

Jeśli jakimś sposobem uda się Wam uzyskać taką zgodę, to cena jest podobna jak w przypadku ślubu kościelnego w świątyni. Sam kościół nie pobiera raczej żadnych dodatkowych opłat. Należy jednak pamiętać, że skoro mieliśmy solidne argumenty i jesteśmy osobami wierzącymi, to powinniśmy złożyć ofiarę doceniając przy tym cały trud związany z organizacją ślubu kościelnego w plenerze.

Sprawdzajcie nasz blog ślubny z poradami i inspiracjami – www.ledzinski.pl/porady-slubne/

My front page

0 Proszę o Twój komentarz :)
Zostaw swój komentarz

Twój email never published or shared. Wymagane pola są oznaczone *

  pin it

  Justyna i Artur

  *****

  "Z całego serca polecamy Natalię i Jurka do uwiecznienia najpiękniejszych chwil w życiu. Gdy tylko zobaczyliśmy ich portfolio, od razu wiedzieliśmy, że to jest dokładnie to czego szukamy. Pomimo, że uwiecznienie naszego ślubu i wesela wymagało od nich przebycia niemal 400 km, to nie spotkało się to z żadną przeszkodą. Już od przygotowań ślubnych dało się odczuć luźną atmosferę i wspólne flow z fotografem jeśli chodzi o poczucie humoru:) Na sesję plenerową wybraliśmy się do Giżycka, gdzie również czuliśmy się swobodnie. Nie zabrakło kreatywności, dzięki czemu mogliśmy całkowicie poddać się pomysłom fotografa. Talent odzwierciedlają nasze zdjęcia, którymi zachwycamy się do dzisiaj wspólnie z naszą rodziną. Szczerze polecamy Państwa Ledzińskich "

  Zapytaj o naszą ofertę (lub zadzwoń 508-534-416)

  Wiadomość wysłana poprawnie, dziękujemy!BŁĄD, spróbuj ponownie

  fotograf ślubny Sopot, Gdynia... Wrocław?

  * * *

  Nie opowiadamy o zdjęciach, to zdjęcia mają mówić, a takie zdjęcia ma zrobić fotograf ślubny. Emocje, niepowtarzalne momenty
  i mnóstwo wzruszeń. Zdjęcia ślubne uruchamiają nasze wspomnienia,
  to dzięki nim możemy cofnąć się w czasie.

  Od dziecka byłem zafascynowany filmowym podejściem do życia, które mnie otacza. Często nakładając słuchawki i idąc przez miasto czułem, że właśnie tak lubię odbierać świat wokół mnie

  - fotografia ślubna również pozwala mi na to, aby Wasz ślub pokazać tak abyście mogli z dumą otwierać album ślubny przed Waszymi bliskimi.

   

   

  Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, dlatego jest potrzebny profesjonalny fotograf ślubny, który pokaże Was i Wasz ślub w najlepszym świetle. Na tym się nie oszczędza. Tu trzeba przemyślanej decyzji. W naszym blogu ślubnym możecie odnaleźć mnóstwo cennych wskazówek związanych z organizacją ślubu. Nasza praca nie zaczyna się wraz z rozpoczęciem sezonu ślubnego, ani nie kończy jesienią, ponieważ nieustannie poszukujemy ścieżki dzięki której będziemy mogli docierać do jak największej liczby osób.