Ślub kościelny w plenerze – jak zorganizować?

Ślub kościelny w plenerze prawo kanoniczne

Teoretycznie ślub kościelny w plenerze jest możliwy, ale praktycznie zdarza się to niezwykle rzadko. Dlaczego tak jest?

Kodeks Prawa Kanonicznego jako miejsce właściwe do zawarcia związku małżeńskiego wskazuje parafię:

Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej. (KPK, kan. 1115)

Natomiast kanon 1118 precyzuje cytowany powyżej przepis i mówi dosłownie o kościele parafialnym. Pojawia się tam również możliwość zawarcia małżeństwa w „odpowiednim miejscu”:

§ 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.

§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.

§ 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

źródło: https://www.msze.info/informator/czy-slub-koscielny-mozna-wziac-poza-kosciolem

Kto może wydać pozwolenie?

Z prośbą o możliwość zorganizowania ślubu kościelnego w plenerze należy kierować się do biskupa diecezjalnego. Wydaje się to całkiem proste? Gdyby tak było, to zapewne widzielibyśmy już mnóstwo takich zdjęć w sieci, a jednak ja na takie nie trafiłem. Jak uzyskać zgodę na ślub kościelny w plenerze? Jeśli jedynym argumentem jaki stoi za tym, aby uzyskać taką zgodę jest po prostu chęć spełnienia swojego wyobrażenia o pięknym ślubie czyt. powody estetyczne, to muszę Was zmartwić, ale to może nie wystarczyć.

Sakrament małżeństwa jest traktowany bardzo poważnie, dlatego miejsce w którym miałby się odbyć taki ślub musiałoby mieć jakąś szczególną rangę. Przeglądając strony w sieci, natrafiłem na podobne informacje. Trzeba mieć bardzo poważne powody, aby mieć szanse na organizacje takiego ślubu. Musielibyście być w wyjątkowej sytuacji, kiedy to w pobliżu nie byłoby po prostu żadnego kościoła. Jak wiadomo w Polsce kościołów mamy całkiem sporo, więc może być ciężko.

Poza tym nawet jeśli już postanowicie spróbować, to pojawia się kolejny problem. Otóż na decyzję czeka się kilka miesięcy, a czasami nawet rok. Oczywiście jeśli planujecie ślub za 3 lub 2 lata i macie poważne argumenty, to nie czekajcie tylko złóżcie wniosek do biskupa. Jak już otrzymacie zgodę, to zapytajcie nas o ofertę;)

Mam dla Was coś na pocieszenie. Skoro wszystko wskazuje na to, że szanse na organizacje ślubu kościelnego w plenerze są niewielkie lub żadne, to może warto rozejrzeć się urokliwą kaplicą lub jakimś starym kościółkiem gdzieś w ustronnym miejscu.

Kaplica jest bowiem – tak jak kościół – budową sakralną, w której można sprawować wszystkie czynności święte (KPK, kan. 1225)

Czy długo trzeba czekać na zgodę? W tym przypadku o wiele krócej. Dlatego zastanówcie się czy może nie warto rozważyć właśnie takiej opcji.

Ślub kościelny w plenerze cena

Jeśli jakimś sposobem uda się Wam uzyskać taką zgodę, to cena jest podobna jak w przypadku ślubu kościelnego w świątyni. Sam kościół nie pobiera raczej żadnych dodatkowych opłat. Należy jednak pamiętać, że skoro mieliśmy solidne argumenty i jesteśmy osobami wierzącymi, to powinniśmy złożyć ofiarę doceniając przy tym cały trud związany z organizacją ślubu kościelnego w plenerze.

Sprawdzajcie nasz blog ślubny z poradami i inspiracjami – www.ledzinski.pl/porady-slubne/

My front page

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *