Pytania do fotografa ślubnego ✔️ O co pytać fotografa ślubnego ?

Lista pytań do fotografa – O co pytać fotografa na wesele:

Pytania do fotografa ślubnego

Czy to już czas i przed Wami rozmowa z fotografem ślubnym ? Z tego artykułu dowiecie się jakie pytania do fotografa ślubnego powinny być już dawno na naszej stronie, ale tak wyszło – lepiej późno niż wcale, dlatego sprawdzajcie o co pytać fotografa ślubnego. To co dla mnie jest oczywiste dla Was być nie musi i zapewne gdybym ja zadał Wam jakieś pytanie związane z tym co robicie, to i dla Was moje pytanie mogłoby się wydać banalne. Czy są równie istotne pytania jak to jaka jest stawka i czy jest dostępny na dzień, w którym planujecie wziąć ślub? Nie. Równie ważnych chyba nie ma, ale są pytania, które warto zadać, żeby uniknąć nieporozumień na drodze współpracy.

Lista pytań do fotografa – O co pytać fotografa na wesele:

 1. Poproś o oficjalną ofertę.
  Zadajcie sobie pytanie, czy oficjalna oferta ma Was oczarować słodkimi słowami, czy po prostu ma być atrakcyjna pod względem jakości usług. Uwierzcie mi, że zdecydowana większość fotografów dba o to, aby na sesji para z która pracują czuła się swobodnie. Nie skreślajcie kogo na podstawie oferty o obniżonej zawartości cukru w tekście. Lista pytań do fotografa jak widać jest całkiem spora, ale spokojnie.
 2. Czy dojeżdżacie do… ile za dojazd
  Województwa Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie i Mazowieckie są w cenie. Pozostałe należy omówić.
 3. Czy musimy zapewnić Wam nocleg?
  Nocleg dla fotografa nie jest wymagany, ponieważ jak wiadomo jest to dodatkowy koszt dla Was. Natomiast jest to bardzo mile widziane udogodnienie, który zawsze bardzo doceniamy:)
 4. Czy na naszym ślubie fotografujecie razem czy w pojedynkę ?
  Wszystkie zdjęcia ze ślubów, które możecie zobaczyć w naszym portfolio są wykonywane przez jedno z nas.
 5. Nasze wesele jest na więcej niż 150 osób – czy jeden fotograf jest w stanie to obsłużyć?
  Obsługiwaliśmy już w pojedynkę wesele powyżej 200 osób i klienci byli zadowoleni.
 6. Czy wykonujecie zdjęcia z gośćmi?
  Oczywiście jeśli tylko sobie tego życzycie. Dogadujemy odpowiednią godzinę z Wami i DJ-em/Zespołem/Wodzirejem. Takie zdjęcia z gośćmi trwają ok 15-20 minut w przypadku ok 100 osób na wydarzeniu.
 7. Ile zdjęć otrzymamy?
  Gwarantowane 500 obrobionych zdjęć w przypadku wesel na minimum 100 osób lub gwarantowane 400 w przypadku wesel poniżej 90 osób (w opcji od przygotowań po oczepiny włącznie)
 8. Do której godziny fotograf na weselu ? Ile godzin pracujecie?
  W standardowej opcji jesteśmy z Wami od przygotowań po oczepiny włącznie (jeśli je planujecie). Trudno to zamknąć w konkretnych ramach czasowych, ponieważ czasami msza ślubna rozpoczyna się o 19:00, a kiedy indziej o 15:00. W przypadku ślubów cywilnych mogą to być jeszcze wcześniejsze godziny – nie polecamy jednak wczesnych godzin na ceremonie zaślubin, ponieważ z naszych obserwacji wynika, że źle to wpływa na przebieg wesela. Do której godziny fotograf na weselu ? Najczęściej zostajemy do oczepin, ale nie pracujemy dłużej aniżeli do 1:00 w nocy.
 9. Ile mamy czasu na realizacje sesji plenerowej?
  Umownie przewidujemy dwa tygodnia od dnia ślubu, ale nie trzymamy się tego kurczowo, ponieważ różnie to bywa. Powodów jest mnóstwo, a my nie wyobrażamy sobie, żeby po upływie umownych dwóch tygodni wypiąć się na klientów i powiedzieć „czas minął”. Nie bez powodu mamy później polecenia od naszych par. Staramy się nie wypuścić nie zadowolonych klientów.
 10. Gdzie realizowane są sesje plenerowe?
  Wszędzie gdzie tylko zapragniecie! Najczęściej pary przyjeżdżają do nas na Mazury, ale może czas polecieć na Islandię albo USA? Why not!? Spać mogę na podłodze, bylebym nie musiał dopłacać do interesu:)
 11. Po jakim czasie możemy spodziewać się zdjęć?
  Umownie zastrzegamy sobie termin do 90 dni od dnia ślubu, ale staramy się oddawać je wcześniej. Nie polecam natomiast naciskać na to, aby otrzymać zdjęcia wcześniej niż przewiduje to sam fotograf, ponieważ obrabianie zdjęć to żmudna praca przy której nie należy się spieszyć. Im więcej czasu poświęcamy na obróbkę zdjęć z Waszego ślubu tym lepsze będą efekty. Bądźcie cierpliwi bo nam zawsze zależy na tym, aby klient otrzymał zdjęcia w jak najlepszej jakości. Jak tylko zdjęcia są gotowe otrzymujecie od nas link do nich i wybieracie, które z nich chcielibyście otrzymać na odbitkach.
 12. Kto wybiera zdjęcia na odbitki?
  Po otrzymaniu linka do wszystkich zdjęć, to Wy wybieracie te, które chcecie zamówić na odbitki.
 13. Czy otrzymamy wszystkie zdjęcia w kolorze?
  Staram się nie uciekać do zdjęć czarno białych na ile to możliwe, ale czasami warunki oświetleniowe bądź jeszcze coś innego tak wpływa na zdjęcie, że nie nadaje się do oddania w kolorze. Część fotografów po prostu je wtedy usuwa. Tutaj taka ciekawostka ode mnie z tym związana. Otóż takie zdjęcie ma po prostu czasami drugą szanse na to, aby pozostać w folderze do oddania. Mógłbym je po prostu usunąć i nikt nie wiedziałby o jego istnieniu, natomiast decyduje się czasami oddać je jako czarno białe, jeśli jest po prostu dobre. Zdarzają się takie pytania do fotografa czy mogą otrzymać w kolorze wszystkie te, które otrzymali jako czarno białe. Stawia mnie to w niezręcznej sytuacji bo jak wiadomo „klient nasz Pan” i nie jest dobrze odmawiać takich rzeczy, jednak tego zdjęcia mogło równie dobrze tam nie być, gdyby nie ta decyzja. Niestety o tym wie już tylko fotograf i czasami gryzłem się w brodę, że zdjęcia po prostu nie usunąłem. Pamiętajcie proszę, że jeśli dostaniecie więcej zdjęć niż zakładane minimum to weźcie też poprawkę na to, że fotograf mógł je usunąć, ale postanowił je oddać w takiej formie. Tak już jest, że zdjęcie po konwersji do czarno białego dostaje drugie życie i dlatego zaufajcie fotografowi, że wie co robi.
 14. Na Waszej stronie jedna kolorystyka podoba nam się bardziej od drugiej. Co jeśli obróbka zdjęć nie przypadnie nam do gustu?
  Możliwe są korekty kolorystyki. Bez obaw:)
 15. Czy posiadacie zapasowy aparat?
  Oczywiście, że tak.
 16. Czy zdarzyło się Wam utracić pliki?
  Na szczęście jeszcze nigdy. Obecnie pracujemy na sprzęcie, który ma wejście na dwie karty pamięci i od razu wykonuje kopie zapasowe zdjęć na drugiej karcie. Wasze zdjęcia nawet po oddaniu, są u nas przez najbliższe 6 miesięcy, więc możecie spać spokojnie
 17. Ile wesel macie za sobą?
  Nie znam konkretnej liczby, ale będzie to już chyba ponad 300 wesel. Potrafimy odnaleźć się w przeróżnych warunkach.
 18. Jak fotografujecie przygotowania? (Logistyka)
  Zazwyczaj jest tak, że pracę zaczynamy od wykonania zdjęć z przygotowań u Pana młodego. Takie zdjęcia zajmują nam od 5 do 15 minut. Zależy nam na tym, aby pokazać jak najwięcej i jak najlepiej, dlatego szukamy niekonwencjonalnych kadrów i zawsze staramy się zrobić coś poza schematem. Następnie udajemy się na przygotowania Panny młodej i tam już pozostajemy, oczekując przyjazdu narzeczonego.
 19. Jak fotografujecie w kościele?
  Bardzo nam miło, kiedy słyszymy, że nie było nas widać. Mówią to zarówno kapłani jak i pary młode. Czasami nawet obawiali się czy na pewno robiliśmy zdjęcia. Co raz częściej zainteresowane pary mówią nam jak ważne jest dla nich, aby podczas mszy ślubnej mogli skoncentrować się właśnie na niej i żeby fotograf wiedział w jakim jest miejscu.
 20. Czy wymagacie wegańskiego/wegetariańskiego menu?
  Nie.
 21. Czy robicie sesje narzeczeńskie?
  Tak robimy i bardzo polecamy, to świetna okazja, aby mieć jeszcze pamiątkę z czasu przed ślubem w tej samej jakości co zdjęcia ślubne.
 22. Czy korzystacie z dodatkowego oświetlenia?
  Czasami korzystamy z lamp błyskowych, co jest chyba jak najbardziej zrozumiałe. Oczywiście korzystamy z nich tylko na sali.
 23. Czy mój znajomy również może robić zdjęcia?
  Każda dodatkowa osoba z aparatem zwiększa ryzyko, że fotograf za którego zapłaciliście straci dobre ujęcie.
 24. Jak się ubieracie do pracy?
  Ubieramy się tak by wkomponować się jak najlepiej w Waszą uroczystość. Staramy się zawsze wyglądać tak by nie zwracać na siebie uwagi w pozytywnym tego słowa znaczeniu.
 25. Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować termin?
  Najczęściej jest to rok przed ślubem, ale nie ma reguły.
 26. Jak wygląda umowa?
  No właśnie.. Jak? Jeśli jesteście zainteresowani, to koniecznie napiszcie, a wyślemy Wam umowę do wypełnienia.
 27. Ile wynosi zadatek/zaliczka?
  Ok 30% całej kwoty.
 28. Kiedy się rozliczamy?
  W ciągu 40 dni od dnia ślubu.
 29. Czy wystawiacie rachunki?
  Tak.
 30. Co jeśli nie będziecie mogli pojawić się w dniu ślubu?
  Być może słyszeliście już o takich zapisach w umowie, które gwarantują, że jeśli do tego dojdzie to będzie zastępczy fotograf. Brzmi super, ale znowu… Zastanówmy się przez chwilę zanim tak ochoczo odhaczymy ten podpunkt jako „check”. Czy ten zastępczy fotograf, to pracuje jako zastępczy fotograf? W sensie z tego się utrzymuje? Skąd on będzie? Jaką oferuje jakość? Jak to możliwe, że gdzieś tam jest ktoś, kto nagle się zjawi, tylko po to aby ratować sytuacje? Starałem się to zrozumieć i wychodzi na to, że ten zapis to trochę psychologiczny zabieg. Mamy uwierzyć, że w razie gdybym ja niedomagał, to gdzieś tam jest człowiek, który co weekend siedzi tylko zwarty i gotowy, sam nie robi ślubów tylko obsługuje ewentualnie te, które trzeba ratować… Serio? Jeśli nie będziemy mogli pojawić się w dniu ślubu z przyczyn od nas nie zależnych
 31. W komentarzu napiszcie swoje pytania do fotografa ślubnego. O co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy ?
o co pytać fotografa ślubnego
o co pytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy
pytania do fotografa
o co pytać fotografa

Pytania do fotografa ślubnego | Podsumowanie

Mam nadzieję, że nasza lista pytań do fotografa okazała się pomocna. Pytania do fotografa ślubnego są potrzebne, ale odpowiedzi jeszcze bardziej. Mam nadzieję, że pomogłem Wam w podjęci decyzji. Zapraszam po inne darmowe porady ślubne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *