Pytania do fotografa ślubnego

Czy to już czas i przed Wami rozmowa z fotografem ślubnym ? Z tego artykułu dowiecie się jakie pytania do fotografa ślubnego powinny być już dawno na naszej stronie, ale tak wyszło – lepiej późno niż wcale, dlatego sprawdzajcie o co pytać fotografa ślubnego. To co dla mnie jest oczywiste dla Was być nie musi i zapewne gdybym ja zadał Wam jakieś pytanie związane z tym co robicie, to i dla Was moje pytanie mogłoby się wydać banalne. Czy są równie istotne pytania jak to jaka jest stawka i czy jest dostępny na dzień, w którym planujecie wziąć ślub? Nie. Równie ważnych chyba nie ma, ale są pytania, które warto zadać, żeby uniknąć nieporozumień na drodze współpracy.

pytania do fotografa ślubnego

Lista pytań do fotografa – O co pytać fotografa na wesele:

 1. Poproś o oficjalną ofertę.
 2. Czy dojeżdżasz do… ile za dojazd
 3. Czy musimy zapewnić Wam nocleg?
 4. Czy na naszym ślubie fotografujecie razem czy w pojedynkę ?
 5. Które z Was będzie fotografować nasz ślub? Które zdjęcia są Twoje, a które Natalii?
 6. Co jeśli nie będziecie mogli pojawić się w dniu ślubu?
 7. Czy gwarantowane 500 zdjęć uzależnione jest od ilości gości?
 8. Czy wykonujecie zdjęcia z gośćmi?
 9. Do której godziny fotograf na weselu ? Ile godzin pracujecie?
 10. Po jakim czasie możemy spodziewać się zdjęć?
 11. Kto wybiera zdjęcia na odbitki?
 12. Czy otrzymamy wszystkie zdjęcia w kolorze?
 13. Gdzie realizowane są sesje plenerowe?
 14. Ile mamy czasu na realizacje sesji plenerowej?
 15. Czy posiadacie zapasowy aparat?
 16. Czy zdarzyło się Wam utracić pliki?
 17. Ile wesel macie za sobą?
 18. Jak fotografujecie przygotowania? (Logistyka)
 19. Jak fotografujecie w kościele?
 20. Czy wymagacie wegańskiego/wegetariańskiego menu?
 21. Czy robicie sesje narzeczeńskie?
 22. Czy korzystacie z dodatkowego oświetlenia?
 23. Czy może robić zdjęcia mój znajomy również?
 24. Jak się ubieracie do pracy?
 25. Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować termin?
 26. Jak wygląda umowa?
 27. Ile wynosi zadatek/zaliczka?
 28. Jak i kiedy się rozliczamy?
 29. Czy wystawiacie rachunki?
 30. W komentarzu napiszcie swoje pytania do fotografa ślubnego. O co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy ?

 

o co pytać fotografa ślubnego

O co pytać fotografa na ślub – Pytania i odpowiedzi

1. Oficjalna oferta

Celowo użyłem sformułowania „oficjalna oferta”, ponieważ uważam, że na wstępie, kiedy dopiero porównujecie oferty nie ma co sobie komplikować życia i próbować uzyskać od każdego fotografa indywidualną ofertę. Zwróćcie uwagę na konkrety, a nie marketingowe zagrania. Osobiście nie cierpię, kiedy ktoś na starcie piszę do mnie jakbyśmy byli najlepszymi przyjaciółmi. Jeśli lubicie takie rzeczy, to ten artykuł nie jest dla Was. Zawsze kiedy coś piszę, to robię to tak, aby osoby zainteresowane dostały możliwie najwięcej konkretów bez mydlenia oczu. Zadajcie sobie pytanie czy chcecie mieć piękne fotografie czy szukacie na wstępie przyjaciela? Och… Ależ to wydało się szorstkie z mojej strony prawda? Z wieloma parami mamy kontakt po dziś dzień, ale to dzieje się w sposób naturalny, a nie wyuczony. Atmosfera między nami, a naszymi klientami zawsze musi być możliwie najlepsza po to, aby wydobyć z Was jak najwięcej… WAS. Zadajcie sobie pytanie, czy oficjalna oferta ma Was oczarować słodkimi słowami, czy po prostu ma być atrakcyjna pod względem jakości usług. Uwierzcie mi, że zdecydowana większość fotografów dba o to, aby na sesji para z która pracują czuła się swobodnie. Nie skreślajcie kogo na podstawie oferty o obniżonej zawartości cukru w tekście. Lista pytań do fotografa jak widać jest całkiem spora, ale spokojnie.

o co pytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy

2. Czy dojeżdżasz do naszej miejscowości / ile kosztuje dojazd do

Jesteśmy z Giżycka (serce mazur) i jeśli dojazd do Was, a następnie powrót nie wynosi więcej niż 100km (np. Mrągowo), to jest gratis . Natomiast jeśli mamy przyjechać na Wasz ślub do Gdańska to liczymy, to w ten sposób 280km x 2 (podróż do Was i z powrotem) = 560km – 100km (tak jak wspomniałem 100km jest gratis) = 460km x 0,50gr (stawka za 1km) = 230zł

3. Nocleg dla fotografa – Czy musimy zapewnić Wam nocleg? 

Nocleg dla fotografa nie jest wymagany, ponieważ jak wiadomo jest to dodatkowy koszt dla Was. Natomiast jest to bardzo mile widziane udogodnienie, który zawsze bardzo doceniamy:)

4. O co pytać fotografa? Czy na naszym ślubie fotografujecie razem czy w pojedynkę ?

Obecnie na rynku fotografów ślubnych pojawiło się całkiem sporo duetów fotografujących jeden ślub. Jakie są tego korzyści? Takie, że np. W momencie kiedy idziecie do ołtarza, to jeden fotograf robi ujecie z tyłu, a drugi od przodu. Jakie jeszcze momenty wykorzystuje duet za który płacicie ekstra, a których nie jest w stanie pokazać jeden fotograf? Może taki, że w momencie składania przysięgi jeden fotografuje panne młodą, a drugi pana młodego i dzięki temu możecie mieć uchwycony ten sam moment z dwóch różnych perspektyw. Kiedy ktoś później będzie przeglądać te zdjęcia, to zapyta Was czy to była ta sama sekunda? Jak myślicie ile czasu zajmuje zmiana ujęcia z panny młodej na pana młodego? Sekunda? Dwie? Miały być pytania do fotografa, a ja pytam Was. Zupełnie serio chciałbym Was jedynie skłonić do tego, abyście o tym pomyśleli. Czy przeglądając portfolia fotografów w sieci zastanawiacie się czy to jest dokładnie ten sam moment czy może jednak podziwiacie dobre zdjęcie bądź też pomijacie to nieciekawe? Pracuję jako fotograf ślubny od roku 2008 i wiem, że tym co tu pisze narażam się kolegom i koleżankom z branży, którzy często być może właśnie tym argumentem przekonują pary młode, aby wybrali właśnie ich. Wybaczcie, ale skoro ktoś może próbować sprzedać usługę wykorzystując to jako argument, to mam pełne prawo nie tyle obalić tę tezę co skłonić przyszłych klientów do przemyślenia tego, czy akurat to ma decydować o wyborze danej firmy. Bądźmy wobec siebie uczciwi. Drogie pary młode… Proszę nie sugerujcie się opowieściami, ale tym co widać faktycznie na zdjęciach.

pytania do fotografa

5. Które z Was będzie fotografować nasz ślub? Które zdjęcia są Twoje, a które Natalii?

Zdarzyło się, że ktoś zastrzegał sobie iż chce, aby zdjęcia wykonywała Natalia, a zdarzyło się, że było na odwrót. Z czego to wynika? Kto z nas robi lepsze zdjęcia? To temat, który czasami bulwersuje, ponieważ wprowadza podejrzenie, że możemy kogoś potraktować gorzej. Ta kwestia wymaga bardzo rzeczowego wyjaśnienia dlaczego ktoś chciał albo konkretnie mnie, albo konkretnie Natalie. Jedna z nich to taka, że wielu klientów naszą firmę kojarzy głównie ze mną, ponieważ to głównie ja pojawiam się w mediach społecznościowych (może warto by to zmienić). Inny powód to taki, że Natalia dołączyła po 4 latach do mnie, zaraz po naszym ślubie, a poczta pantoflowa przekazywała polecenia odnośnie mnie, a nie Natalii. Rozniosło się więc, że Ledziński, to tylko Jerzy Ledziński. Do tego dochodzi fakt, że pierwsze 4 czy 5 sezonów ślubnych robiłem tylko ja więc polecano mnie, a nie firmę. Zależało mi więc bardzo na tym, aby przyszli klienci mieli pewność co do oferowanej jakości niezależnie od tego kto wykonuje zdjęcia. Po kilku sezonach uzbierały się reportaże, które umieściliśmy w naszym portfolio i teraz kiedy ktoś ma dylemat czy któreś z nas robi to gorzej bądź lepiej, to odsyłam do zakładki PORTFOLIO. Następnie sugeruje, aby spróbować dostrzec zasadnicze różnice pomiędzy reportażami.

Zależy nam na tym, aby klient został potraktowany uczciwie dlatego sam sprawdza czy dostrzega tam rozbieżność w jakości. Jeśli dostrzega, to następnie proszę, aby wskazał 3 najlepsze wg niego i uzasadnił, dlaczego akurat te. A teraz najlepsze… Była sytuacja w której jednej pannie młodej zależało na tym, abym to właśnie ja fotografował ich ślub. Poprosiłem ją więc, aby wybrała trzy najlepsze reportaże i wskazała wtedy chyba 2 moje i jeden Natalii, albo na odwrót. Na naszej stronie dostępnych do wglądu jest ok. 10 reportaży ślubnych, a ona wskazała jeden Natalii o czym to świadczy? Ktoś powie, że to i tak 2 moje vs 1 jej, ale ale… To nie wszystko. Wiecie jak jest? Wybieramy po prostu te, które były najciekawsze nie tylko pod względem ujęć, ale pod względem tego co jest na tych zdjęciach. Jak myślicie czy gdybym ja miał w portfolio trzy wesela wykonane w remizie (bez urazy bo i tam może być super) kontra trzy wesela w najlepszych salach i kościołów wykonane przez Natalie, to które wskazalibyście jako lepsze? Kończąc ten straszliwie długi podpunkt chce Was uspokoić, że oboje oferujemy tę samą jakość, ale warunki są zmienne i to nie my decydujemy co będzie na zdjęciach. Mam nadzieje, że rozumiecie. Czytajcie więc kolejne pytania do fotografa, żebyście wiedzieli o co pytać fotografa.

o co pytać fotografa

6. Co jeśli nie będziecie mogli pojawić się w dniu ślubu?

Wykonaliśmy ponad 200 ślubów i Bogu dzięki jeszcze takiej sytuacji nie było. No dobrze, ale gdyby do tego doszło to co wtedy? Być może słyszeliście już o takich zapisach w umowie, które gwarantują, że jeśli do tego dojdzie to będzie zastępczy fotograf. Brzmi super, ale znowu… Zastanówmy się przez chwilę zanim tak ochoczo odhaczymy ten podpunkt jako „check”. Czy ten zastępczy fotograf, to pracuje jako zastępczy fotograf? W sensie z tego się utrzymuje? Skąd on będzie? Jaką oferuje jakość? Jak to możliwe, że gdzieś tam jest ktoś, kto nagle się zjawi, tylko po to aby ratować sytuacje? Starałem się to zrozumieć i wychodzi na to, że ten zapis to trochę psychologiczny zabieg. Mamy uwierzyć, że w razie gdybym ja niedomagał, to gdzieś tam jest człowiek, który co weekend siedzi tylko zwarty i gotowy, sam nie robi ślubów tylko obsługuje ewentualnie te, które trzeba ratować… Serio? Jeśli nie będziemy mogli pojawić się w dniu ślubu z przyczyn od nas nie zależnych

7. O co pytać fotografa? – Ile zdjęć otrzymamy?

Mógłbym dać Wam 1000 zdjęć, ale pytanie czy chcecie mieć po 10 zdjęć, które pokazują praktycznie to samo? Mamy za sobą ponad 200 wesel i najczęściej klient otrzymuje od nas minimum 500 zdjęć (wszystkie oczywiście poddane obróbce). Zależy nam na tym, aby pokazać jak najwięcej, ale również na tym, aby przeglądanie zdjęć nie było nudne. Czasami dzieje się tak dużo, że problemem staje się wybrać 500 spośród nich i wtedy nie widzę sensu, aby je usuwać więc para otrzymuje więcej.

 

8. Czy wykonujecie zdjęcia z gośćmi?

Tak wykonujemy zdjęcia z gośćmi jeśli macie takie życzenie. Wystarczy, że wcześniej nas o tym poinformujecie, a wtedy my na sali organizujemy czas na wykonanie takich zdjęć. Zastrzegam jednak, że należy to uwzględnić w planie przebiegu wesele, ponieważ zdarzało się, że my byliśmy gotowi, ale nikt poza nami:)

9. Pytania do fotografa – Ile godzin pracujecie? Do której godziny fotograf na weselu ?

Jesteśmy z Wami od przygotowań po oczepiny włącznie (jeśli je planujecie). Zazwyczaj jest tak, że pracę zaczynamy od wykonania zdjęć z przygotowań u Pana młodego. Takie zdjęcia zajmują mi od 5 do 15 minut. Zależy nam na tym, aby pokazać jak najwięcej i jak najlepiej, dlatego szukamy niekonwencjonalnych kadrów i zawsze staramy się zrobić coś poza schematem. Następnie udajemy się na przygotowania Panny młodej i tam już pozostajemy, oczekując przyjazdu narzeczonego. Trudno to zamknąć w konkretnych ramach czasowych, ponieważ czasami msza ślubna rozpoczyna się o 19:00, a kiedy indziej o 15:00. W przypadku ślubów cywilnych mogą to być jeszcze wcześniejsze godziny – nie polecamy jednak wczesnych godzin na ceremonie zaślubin, ponieważ z naszych obserwacji wynika, że źle to wpływa na przebieg wesela. Do której godziny fotograf na weselu ? Najczęściej zostajemy do oczepin, ale nie pracujemy dłużej aniżeli do 1:00 w nocy.

10. Po jakim czasie możemy spodziewać się zdjęć i w jakiej formie?

Umownie zastrzegamy sobie termin do 90 dni od dnia ślubu, ale staramy się oddawać je wcześniej. Nie polecam natomiast naciskać na to, aby otrzymać zdjęcia wcześniej niż przewiduje to sam fotograf, ponieważ obrabianie zdjęć to żmudna praca przy której nie należy się spieszyć. Im więcej czasu poświęcamy na obróbkę zdjęć z Waszego ślubu tym lepsze będą efekty. Bądźcie cierpliwi bo nam zawsze zależy na tym, aby klient otrzymał zdjęcia w jak najlepszej jakości. Jak tylko zdjęcia są gotowe otrzymujecie od nas link do nich i wybieracie, które z nich chcielibyście otrzymać na odbitkach.


Pytania do fotografa ślubnego
wydają się nie mieć końca? Spokojnie to wszystko z troski o klientów.

 

11. O co zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy – Kto wybiera zdjęcia na odbitki?

Odpowiedź została zawarta w punkcie nr 10, ale czasami ktoś zadaje to konkretne pytanie, dlatego powtarzam jeszcze raz tutaj – po otrzymaniu linka do wszystkich zdjęć, to Wy wybieracie te, które chcecie zamówić na odbitki.

12. Czy otrzymamy wszystkie zdjęcia w kolorze?

Staram się nie uciekać do zdjęć czarno białych na ile to możliwe, ale czasami warunki oświetleniowe bądź jeszcze coś innego tak wpływa na zdjęcie, że nie nadaje się do oddania w kolorze. Część fotografów po prostu je wtedy usuwa. Tutaj taka ciekawostka ode mnie z tym związana. Otóż takie zdjęcie ma po prostu czasami drugą szanse na to, aby pozostać w folderze do oddania. Mógłbym je po prostu usunąć i nikt nie wiedziałby o jego istnieniu, natomiast decyduje się czasami oddać je jako czarno białe, jeśli jest po prostu dobre. Zdarzają się takie pytania do fotografa czy mogą otrzymać w kolorze wszystkie te, które otrzymali jako czarno białe. Stawia mnie to w niezręcznej sytuacji bo jak wiadomo „klient nasz Pan” i nie jest dobrze odmawiać takich rzeczy, jednak tego zdjęcia mogło równie dobrze tam nie być, gdyby nie ta decyzja. Niestety o tym wie już tylko fotograf i czasami gryzłem się w brodę, że zdjęcia po prostu nie usunąłem. Pamiętajcie proszę, że jeśli dostaniecie więcej zdjęć niż zakładane minimum to weźcie też poprawkę na to, że fotograf mógł je usunąć, ale postanowił je oddać w takiej formie. Tak już jest, że zdjęcie po konwersji do czarno białego dostaje drugie życie i dlatego zaufajcie fotografowi, że wie co robi.

13. Gdzie realizowane są sesje plenerowe

Wszędzie gdzie tylko zapragniecie! Najczęściej pary przyjeżdżają do nas na Mazury, ale może czas polecieć na Islandię albo USA? Why not!? Spać mogę na podłodze, bylebym nie musiał dopłacać do interesu:)

14. Ile mamy czasu na realizacje sesji plenerowej?

Umownie przewidujemy dwa tygodnia od dnia ślubu, ale nie trzymamy się tego kurczowo, ponieważ różnie to bywa. Powodów jest mnóstwo, a my nie wyobrażamy sobie, żeby po upływie umownych dwóch tygodni wypiąć się na klientów i powiedzieć „czas minął”. Nie bez powodu mamy później polecenia od naszych par. Staramy się nie wypuścić nie zadowolonych klientów.

15. Czy posiadacie zapasowy aparat?

Oczywiście, że tak.

16. Czy zdarzyło się Wam utracić pliki?

Na szczęście jeszcze nigdy. Obecnie pracujemy na sprzęcie, który ma wejście na dwie karty pamięci i od razu wykonuje kopie zapasowe zdjęć na drugiej karcie. Wasze zdjęcia nawet po oddaniu, są u nas przez najbliższe 6 miesięcy, więc możecie spać spokojnie.

17. Ile wesel macie za sobą?

Nie znam konkretnej liczby, ale ponad 200 wesel. Potrafimy odnaleźć się w przeróżnych warunkach.

18. Jak fotografujecie w kościele?

Bardzo nam miło, kiedy słyszymy, że nie było nas widać. Mówią to zarówno kapłani jak i pary młode. Czasami nawet obawiali się czy na pewno robiliśmy zdjęcia. Co raz częściej zainteresowane pary mówią nam jak ważne jest dla nich, aby podczas mszy ślubnej mogli skoncentrować się właśnie na niej i żeby fotograf wiedział w jakim jest miejscu.

19. Czy wymagacie wegańskiego/wegetariańskiego menu?

Nie. Jemy wszystko co jest jadalne.

20. Pytania do fotografa – Czy robicie sesje narzeczeńskie?

Tak robimy i bardzo polecamy, ponieważ pary, które zdecydowały się wybrać nas na fotografów ślubnych mają zniżkę -50% na taką sesję.

21. Czy korzystacie z dodatkowego oświetlenia?

Czasami korzystamy z lamp błyskowych, co jest chyba jak najbardziej zrozumiałe. Oczywiście korzystamy z nich tylko na sali.

22. Czy może robić zdjęcia mój znajomy również?

Każda dodatkowa osoba z aparatem zwiększa ryzyko, że fotograf za którego zapłaciliście straci dobre ujęcie.

23. Jak się ubieracie do pracy?

ledziński ile kosztuje fotograf na wesele

 

24. Jak wygląda umowa?

No właśnie.. Jak? Jeśli jesteście zainteresowani, to koniecznie napiszcie, a wyślemy Wam umowę do wypełnienia.

25. Ile wynosi zadatek/zaliczka?

ok 30% kwoty za usługę. Cena za usługę podana jest w ofercie.

26. Jak i kiedy się rozliczamy?

Rozliczamy się w ciągu siedmiu dni od dnia ślubu.

27. Czy wystawiacie rachunki?

Tak, wystawiamy rachunki.

Pytania do fotografa ślubnego | Podsumowanie

Mam nadzieję, że nasza lista pytań do fotografa okazała się pomocna. Pytania do fotografa ślubnego są potrzebne, ale odpowiedzi jeszcze bardziej. Mam nadzieję, że pomogłem Wam w podjęci decyzji. Zapraszam po inne darmowe porady ślubne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *