Poradnik ślubny – 13 rzeczy, które psują zdjęcia ze ślubu

Poradnik ślubny okiem fotografa

Witajcie postanowiłem, że napiszę krótki poradnik ślubny, dzięki któremu zdjęcia z Waszego ślubu będą jeszcze piękniejsze. To nic innego jak spis porad opartych o moje wieloletnie doświadczenie w pracy fotografa. Kieruję go do przyszłych par młodych i mam nadzieję, że nie jeden fotograf posłuży się nim, aby uświadomić swoje pary młode, jak wiele zależy od nich samych.

1. Klient ma zawsze racje?

Korzystajcie z doświadczenia fotografa, otwórzcie się na jego sugestie, to Wasz pierwszy ślub, ale nie jego! Za wyjątkiem sytuacji, kiedy to pierwsze zlecenie fotografa. Jednak zakładam, że mówimy tu o fotografie, który zrobił już minimum 10-15 ślubów. Taki fotograf już co nieco wie i warto wziąć pod uwagę jego sugestie, które będą sprzyjać nie tylko dobrym zdjęciom jak również Waszemu komfortowi. Dlaczego? Do dziś wspominam zlecenie, gdzie Państwo młodzi tak bardzo się stresowali, że mimo naszych namów postanowili zrobić błogosławieństwo na godzinę przed mszą  ślubną, mając kościół po drugiej stronie ulicy. Jakby tego było mało, był to upalny sierpień gdzie temperatura tego dnia sięgała ok 36 stopni w cieniu. Wszyscy zwarci i gotowi, ubrani w garnitury, stali w pokoju gdzie był jeden wiatrak i pocili się nawet stojąc bez ruchu.

2. Pozowane zdjęcia – kiedy?

Jeśli chcielibyście, aby fotograf zrobił Wam kilka pozowanych zdjęć rodzinnych, to musicie mu pozwolić zadecydować kiedy ma je zrobić. Bądźcie też świadomi, że jeśli Wasze wesele przewiduje więcej niż 150 gości, to takie zdjęcia zróbcie jeszcze przed kościołem w gronie rodzinnym. Po pierwsze dlatego, że wtedy wszyscy są jeszcze w świeżo wyprasowanych koszulach, sukniach itd. Po drugie dlatego, że jeśli fotograf będzie musiał stać i robić takie zdjęcia na weselu, dla tak wielu osób, to może to zakłócić przebieg zabawy weselnej.

3. Przygotowania

Jeśli chcecie, aby fotograf był już na przygotowaniach, to dajcie mu cokolwiek udokumentować, niestety zdarzało się, że przyjeżdżaliśmy na miejsce i panna młoda była już zwarta i gotowa na godzinę przed przyjazdem narzeczonego – spokojnie! zdążycie się ubrać 🙂 Czytając dalej pamiętajcie, że ten poradnik ślubny został stworzony z myślą o kliencie.

4. Błogosławieństwo

Uwaga! Na błogosławieństwie nie trzeba klękać. Drogie przyszłe Panny młode – nie ulegajcie jakimś naciskom ze strony cioci, która wszystko wie najlepiej. Tak się składa, że my w tych tematach wiemy całkiem sporo i jeśli czytasz ten artykuł, to możesz nam zaufać i nie zmuszać się do klękania w sukni ślubnej, która nie zawsze na to pozwala.

5. W drodze do ołtarza

Idąc do ołtarza nie patrzcie w ziemie… Jak fotograf ma Wam zrobić ładne zdjęcie, jeśli nie widzi twarzy? Uśmiechajcie się i patrzcie przed siebie. Jeśli w drodze do ołtarza idzie przed Wami ksiądz, to koniecznie starajcie się zachować taki odstęp, który stworzy warunki do zdjęcia. Zbyt mały odstęp pomiędzy Wami, a kapłanem sprawi, że jedno z Was zostanie przysłonięte i uniemożliwi to wykonanie dobrego zdjęcia.

6. Przysięgę składacie sobie

Wiadomo… Stres sprawia, że możemy zachowywać się nie tak jak to wcześniej zaplanowaliśmy, ale wierzę, że ten poradnik ślubny pomoże Wam go okiełznać. Kiedy nadejdzie ta długo wyczekiwana chwila, stańcie przodem do siebie i… patrzcie sobie w oczy. Zdarza się, że Pan młody (Tak, to Panowie najczęściej popełniają ten błąd) patrzy na księdza, podczas gdy jego wybranka patrzy na niego z nadzieją, że jednak to jej złoży przysięgę małżeńską.

7. Całować się czy nie?

Drogi Panie młody, jeśli będziesz czekać na moment, w którym ksiądz powie „A teraz możesz pocałować pannę młodą”, to możesz się zdziwić, ponieważ tak nie zawsze się dzieje. Moja rada jest taka, abyś zaraz po nałożeniu obrączek pocałował swoją żonę. Znowu uczulam na to, aby się nie spieszyć. Pocałujcie się i trwajcie chwilę w tym pocałunku. Dzięki temu fotograf będzie mieć większe szanse na wykonanie dobrego zdjęcia.

8. Mendelssohn jest, gości nie ma.

Przyznam, że nad tą kwestią najtrudniej jest zapanować. Przecież nikt nie zacznie krzyczeć do gości, żeby jeszcze zostali. Nasza wskazówka? Idźcie nie czekając aż goście zaczną uciekać, a kiedy dojdziecie do końca kościoła, poczekajcie aż oni wyjdą. Dlaczego macie poczekać? Dzięki temu, że poczekacie dacie kolejną szanse dla fotografa, aby tym razem uchwycił jak goście sypią płatki kwiatków, wystrzelą tuby z konfetti itd.

9. O Matko, strzelają!

Mniej więcej takimi słowami można by określić sytuacje na zdjęciach zaraz po wyjściu z kościoła. Przymknięte oczy z przerażenia i przygarbione pozy, to najczęstsze przyczyny nieudanych zdjęć z tego momentu. Kiedy wystrzelą tuby z konfetti bądź inne tego typu rzeczy – uśmiechajcie się i radujcie tą chwilą, a zwiększycie szanse na to, aby fotograf wykonał Wam świetne zdjęcie z tej chwili.

10. Świadku, świadku gdzie jesteś?

Zaczynają się życzenia i nagle para młoda ginie w morzu gości weselnych, którzy napierają z każdej strony – powodzenia w zrobieniu zdjęć. To świetna okazja, aby świadek wykorzystał wcześniej nadaną mu władzę i przypilnował, aby goście ustawili się w kolejce. Jak sami widzicie ten poradnik ślubny jest adresowany również do świadków.

11. Gaz do dechy!

Jeden z najbardziej stresujących momentów – być wcześniej na sali, zaparkować, rozpakować sprzęt i czekać. Niby nic skomplikowanego prawda? Jednak co jeśli po życzeniach ślubnych para młoda pędzi na sale tak szybko, że czuję ich oddech na plecach? Zdaje sobie sprawę z tego, że być może to szalona finezja kierowcy, który korzysta z okazji, aby sprawdzić co to cacko potrafi. Nad takimi sytuacjami powinien zapanować świadek, dlatego przekażcie mu te informacje – pośpiech to wróg. Nie spieszcie się! Lepiej, żeby wszyscy poczekali niż żeby obsługa medialna Waszego wesela biegła z wywieszonym jęzorem na sale. Niestety często mimo naszych wskazówek pary młody pojawiały się zaraz po nas na sali weselnej… to straszliwie utrudnia pracę. Płacicie poważne pieniądze dla ludzi, którzy chcą to zrobić profesjonalnie, dlatego pamiętajcie o tym koniecznie.

12. Pierwszy taniec…

Rozmawianie w czasie pierwszego tańca… Nie, nie i jeszcze raz nie. Najlepsze ujęcia to te, w których jest czułość i kontakt wzrokowy młodej pary – nie ma lepszych. Osobiście uważam, że lepszy jest taniec bez choreografii, ale z czułością niż z choreografią, ale bez chemii między Wami. Widziałem tego mnóstwo i serio… zaufajcie temu co napisałem.

13. Zdjęcie z tortem i… obsługą.

Po pierwsze ustalcie z obsługą to, żeby tort nie był w towarzystwie góry talerzy, wiaderka z ciepła wodą na nóż i wszystkimi tymi elementami, bo psuje to całkowicie urok tortu. Świadkowie czuwajcie! Para młoda ma stać sama przy torcie! Pilnujcie, aby obsługa nie stała przy parze młodej. Natomiast Wy, Państwo młodzi, stańcie tak jakbyście byli tam sami. Przytulicie się, pocałujcie, nie rozmawiajcie i patrzcie w kierunku rac, które palą się na torcie. Oczywiście jeśli to nie w Waszym stylu to łapcie za te race i machajcie nimi tańcząc wokół tortu i szalejąc – grunt to być sobą:)

Mam nadzieję, że nasz poradnik ślubny przyczyni się do tego, że Wasz album ze zdjęciami ślubnymi będzie zachwycał wszystkich tych, którzy będą go przeglądać. Zapraszamy na nasz blog ślubny oparty na faktach.

14 komentarzy

  1. Świetny artykuł, bardzo przydatny 🙂 O wielu z tych rzeczy nawet bym nie pomyślała, a po przeczytaniu zdałam sobie sprawę, że rzeczywiście jest kilka drobiazgów, które mają duży wpływ na wygląd zdjęć, a często się o nich zapomina.

  2. Ciekawy artykuł jestem Wodzirejem Weselnym i miłośnikiem fotografii. Wiem, że zrobić dobre fotki na weselu to nie lada sztuka. Wielu fotografów, których miałem nieprzyjemność spotkać są tak znudzeni i zniesmaczeni tym, że muszą robić zdjęcia na weselu, że nie da się z nimi współpracować. Kocham pasjonatów, który interesuje to co będzie się działo i starają się jak najlepiej wykorzystać światła i akcje an parkiecie dla wspaniałych zdjęć. Do zobaczenia na weselach drodzy pasjonaci 🙂

  3. przepraszam, ale mała sugestia dot. strony z listą postów. Nie widać tytułu dopóki nie najedzie się kursorem na zdjęcie. Muszę najechać na każde zdjęcie, aby zobaczyć czy chcę przeczytać dany artykuł. Zdjęcia cudowne, ale ciężko znaleźć to, czego się szuka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *