O co pytać przy wyborze sali weselnej i na co uważać!

O co pytać na sali weselnej | rezerwacja sali weselnej

O co pytać przy wyborze sali weselnej ? No więc po kolei. Poradników w sieci jest mnóstwo, ale takich od strony fotografa, który ma za sobą ponad 200 wesel jeszcze nie widziałem. Dlatego przeczytaj kilka wskazówek ode mnie, które sprawią, że po za standardowymi pytaniami i odpowiedziami dowiesz się czegoś ekstra.

Przeczytaj uważnie, a unikniesz rozczarowań

Wystrój sali weselnej ma znaczenie. Temat prosty nie jest, dlatego na początku należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań: „W jakim stylu będzie nasze wesele?”, „Jaki motyw przewodni wesela wybrać?”, „Czym moje wesele ma się różnić się od innych?”, „jakie mają być ozdoby sali weselnej?”. Warto poświęcić trochę czasu i przeszukać internet w poszukiwaniu inspiracji. Na spokojnie przemyśleć jaki byłby właściwy dla Was wystrój sali na weselnej. Z doświadczenia i zasłyszanych historii od Par młodych, doskonale wiemy, że wystrój sali weselnej oraz kościoła dla każdej Panny Młodej nie jest obojętna, a Pan Młody zazwyczaj widzi te dekoracje pierwszy raz dopiero w dniu ślubu. Drogie Panie, to normalne!

Zapewne wielu z nas, jeśli nie wszyscy, oglądało program Idol. Jedna z Pań z jury, Elżbieta Zapendowska, zwykła mawiać, że uczestnicy stosują ozdobniki i ohydniki – te drugie to ozdoby, które zamiast coś poprawić, upiększyć, zwyczajnie szkodzą. Bardzo spodobał nam się ten termin, bo idealnie wpasowuje się również w temat dekoracji sali weselnej.

W tym wpisie chciałbym zwrócić uwagę na ohydniki, a ozdoby sali weselnej zostawić na inny artykuł. Jeszcze nie widziałem nigdzie wpisu na ten temat, a uważam, że jest naprawdę istotny. Z perspektywy fotografa widać pewne rzeczy, których inni (państwo młodzi, goście) mogą na początku nie dostrzegać, jednak mają one mniejszy lub większy wpływ na efekt końcowy, jakim są zdjęcia ze ślubu.

UWAGA! Są to jedynie rady a nie wytyczne, które mogłyby znacząco decydować o tym jakie będą zdjęcia, dlatego proszę czytając dalszą część wpisu, o zachowanie bezpiecznego dystansu. Tak jak pisałem w innym wpisie – warunki mogą sprzyjać bądź nie ale nie decydują o efekcie końcowym.

O co pytać przy wyborze sali weselnej i na co uważać!

1. Kolorowe etykiety vs dzbanki z napojami

dekoracja sali weselnej
wystrój sali weselnej

Niejednokrotnie miałem okazję doświadczyć zjawiska, kiedy po wejściu na salę weselną oczarowany jej blaskiem i zafascynowany dbałością o detale, zbliżam się do stolików, aby wykonać zdjęcia, którymi później państwo młodzi pochwalą się przed rodziną i wtedy… widzę to! Coca-Cola, Fanta i Sprite. Te błyszczące butelki ze swoimi świecącymi etykietami są po prostu jak plama na spodniach, w których wyglądasz świetnie no ale… lepiej nie mieć plamy. Poniżej zamieszczam dwa zdjęcia, na których wyraźnie widać dwa zupełnie inne style. Na pierwszym zdjęciu mamy, wcześniej przeze mnie wspomniane, kolorowe butelki z napojami, a na drugim, jak sami widzicie, obeszło się bez butelek. Zostały one zastąpione eleganckimi dzbankami. Z perspektywy fotografa ślubnego wygląda to o niebo lepiej. Warto zapytać o tę możliwość już podczas wyboru sali weselnej. Usunięcie plastikowych butelek z napojami z udekorowanego stołu weselnego, stwarza bardzo dobre warunki do zrobienia jeszcze piękniejszych zdjęć z Waszego wesela.

dekoracje sali weselnej

sala sopocka zielona bramakwiaty na stole weselestolik pary młodej

***

Macie już fotografa na ślub?

sprawdźcie nasze portfolio

2. Banery reklamowe !

Skoro już wybraliście zespół weselny, to dlaczego maiłby on teraz postawić jeszcze swój baner reklamowy na sali weselnej? Jedyna dopuszczalna reklama, a jednocześnie najlepsza, to taka, żeby zespół weselny rozkręcił wesele tak dobrze, że goście weselni sami podejdą i poproszę o wizytówkę. Wyobraźcie sobie teraz sytuacje w której na Waszej pięknej sali weselnej są banery zespołu weselnego, fotografa, fotobudki, animatorów dla dzieci i barmanów…Widzicie to oczami wyobraźni? Ja widzę i mi się to… nie widzi. Wystrój sali weselnej to temat, który pochłania mnóstwo czasu oraz pieniędzy, dlaczego teraz czyjaś reklama ma psuć efekt? Jako profesjonalny fotograf ślubny zawsze staram się robić zdjęcia na weselu w taki sposób, aby pokazać wszystko z jak najlepszej strony. Niestety, często kiedy już znajduję odpowiedni kadr, to wszystko gra, poza jednym… stoi tam baner reklamowy zespołu weselnego. I teraz powstaje pytanie – dlaczego mam rezygnować z  dobrego kadru tylko dlatego, że ktoś zechciał się zareklamować w tym miejscu? Dlatego wspomnijcie swojemu zespołowi o tym, aby mieli ze sobą po prostu wizytówki.

3. Oświetlenie LED jako dodatkowy wystrój sali weselnej

Zanim o nich napiszę, chciałbym, abyście wybierając zespół na wesele, zwrócili uwagę jakim oświetleniem on dysponuje. Uwierzcie, czasami lepiej, żeby nie miał żadnego oświetlenia niż żeby miał takie, które nieustannie zakłóca pracę fotografa. Byliśmy kiedyś na weselu, na którym zespół weselny operował światłami emitującymi małe kropeczki na ludziach, którzy tańczyli na sali. Po wykonaniu kilkunastu zdjęć, zauważyliśmy, że goście weselni na naszych zdjęciach mają dziwne kropki pod nosem, pod okiem, przy ustach itd. Jaki jest tego efekt? Taki, że nie zawsze fotograf jest w stanie takie kropki usunąć albo siedzi dużo dłużej nad edycją zdjęć ślubnych, ponieważ musi usuwać te kropki z twarzy gości weselnych.

Przejdźmy do oświetlenia LED na sali weselnej. Często jest ono „gratis” od zespołu jako dodatkowa wystrój sali weselnej, więc jak tu nie skorzystać? Albo istnieje inna opcja – dopłacacie extra pieniądze, bo zostaliście namówieni na tę dodatkową usługę. Przejrzyjcie nasze portfolio i zobaczcie, że nie ma tam zdjęć z fioletowymi światłami pochodzącymi od dekoracji świetlnych. Osobiście nie popieram oświetlenia LED na każdej sali weselnej, bo zwyczajnie często efekt jest gorszy niż lepszy i zdjęcia ślubne nie wychodzą tak dobrze jakby mogły gdyby ów świateł nie było.  Kiedy zasiadam do obróbki zdjęć, staram się nadać im odpowiedni klimat, czasami wygaszam i zmniejszam intensywność kolorowych świateł LED. Poniżej wklejam przykład takiego zabiegu – które zdjęcie bardziej Wam się podoba? Piszcie w komentarzach 1 czy 2.

dekorowanie sali weselnej
ozdoby sali weselnej

1. Czy to są jeszcze ozdoby sali weselnej czy raczej coś co psuje wystrój?  2. A może jednak w ten sposób?

Wystrój sali weselnej to również oświetlenie

Zwracajcie uwagę na to czy oświetlenie proponowane przez salę weselną, zespół czy dj-a pasuje faktycznie do klimatu. Poniżej wklejam przykład tego jak czasami radzę sobie z bałaganem w oświetleniu

LISTA PYTAŃ, które warto zadać przy wyborze / rezerwacji sali weselnej :

1. Jaki jest koszt menu od osoby?
2. Ile wynosi zadatek/zaliczka? (pamiętajcie, że zadatek jest zwrotny, natomiast zaliczka NIE)
3. Jaki jest termin płatności rozliczeniowej ?
4. Jaka jest stawka za pokoje dla gości?
5. Czy cena za „talerzyk” dla obsługi wesela różnie się od tej dla gości?
6. Ile wynosi talerzyk dla dzieci i w jakim przedziale wiekowym
7. Czy dekoracja sali i stolików jest dodatkowo płatna?
8. Czy jest jakaś minimalna ilość osób opisana w umowie?
9. Koronawirus wszystkich zmusił do podjęcia nietypowych działań. Co jeśli będziemy zmuszeni zmniejszyć ilość gości? Czy musimy płacić za puste miejsca?
10. Czy pokój dla nowożeńców jest w cenie?

11. Czy jest dodatkowa opłata za otwarcie butelek z alkoholem, czyli tzw. „korkowe”?
13. Tort weselny – czy sala weselna organizuje tort?
14. Słodki stolik – czy sala weselna organizuje ciasta?

O co pytać przy rezerwacji sali weselnej  – WAŻNE!

A teraz szczególnie zaniedbany podpunkt o którym również nikt raczej nie mówi, a który jest zmorą na wielu salach:
15. Czy kawa i herbata jest płatna dodatkowa czy ujęta jest w cenie? –  Jak już wspomniałem byłem już na ponad 200 weselach i z przykrością stwierdzam, że nadal są sale, które oszczedzają na kawie i herbacie – jakość. KONIECZNIE zapytajcie czy będzie specjalny ekspres do kawy. Na tym nie koniec (niestety). Widziałem sytuacje w którym ekspres do kawy podawał rozpuszczalną kawę. Unikajcie tego jak ognia, a jeszcze bardziej wielkich zaparzaczy z kranikiem z których wylewa się napój kawo podobny… Dopilnujcie, żeby ustawienia ekspresu były standardowe, ponieważ i tutaj zdarzyło mi się trafić na sytuacje w której to był ekspres, była dobra kawa, ale… ustawienia były takie, że leciała lura:) Nie mogę się nadziwić dlaczego lokale chcą oszczędzać na kawie czy herbacie, która ma utrzymać Waszych gości w dobrej formie do późnych godzin
16. Czy występują dodatkowe opłaty za „zajęcie się” produktami takimi jak ciasto, soki, owoce?
17. Czy sala weselna zapewnia dodatkowe płatne bądź bezpłatne atrakcje dla gości?
18. Czy jest miejsce na fotobudkę czy pokaz barmanów. Czy jest możliwość zorganizowania miejsca do pokazów sztucznych ogni, fajerwerków ? Niestety ze wzgledów bezpieczeństwa, takie atrakcje nie zawsze są możliwe – pamiętajcie o tym.
19. Wiejski stół, czekoladowa fontanna itp. – ile to kosztuje i jak to wygląda? Co konkretnie i ile.
20. Czy w przypadku rezygnacji z wesela po podpisaniu umowy zleceniodawca ma obowiązek pokryć część z wyliczonych kosztów wesela?

21. Pojemność sali – zwróćcie uwagę na to czy przy Waszej ilości gości nie będzie za ciasno przy stolikach i na parkiecie? sala weselna ile metrów na osobę ?

22. Czas wydawania posiłków na ilość gości? To również bardzo ważne. Często z tego powodu cały plan zostaje przesunięty i przez to powstają niepotrzebne napięcia.
23. Ilu gości obsługuje jeden kelner?
24. Do której godziny możemy się bawić i czy istnieje możliwość wydłużenia tego czasu ?
25. Do której  godziny pracuje obsługa wesela?
26. Manager sali – czy jest? Czy nadzoruję przebieg wesela.
27. Informacje związane z usytuowaniem gości do kiedy można podać najpóźniej?
28. Czy sala jest klimatyzowana i czy jest to w cenie?
29. Lokalizacja toalet
30. Lokalizacja kuchni
31. W jakich warunkach będzie przechowywany alkohol i czy będzie w zamykanym pomieszczeniu
32. Czy jest specjalne miejsce dla osób palących?
33. Czy posiadacie balkon/patio?

34. W którym miejscu będzie stać tzw. słodki stolik i napoje
35. Czy udostępniacie sejf ?
36. Czy w tym czasie będą jakieś inne wesela „za ścianą” ? Jeśli tak to jaka dzieli nas odległość?
37. PARKING ile mieści samochód. Czy jest strzeżony i dodatkowo płatny?
38. Czy lokal zapewnia miejsce zabaw dla dzieci?
39. Co z jedzeniem, które nie zostanie skonsumowane? Czy państwo młodzi otrzymują je po przyjęciu? Jeżeli tak, to czy należy mieć uprzednio przygotowane własne pojemniki?

Wybór sali weselnej o co pytać | rezerwacja sali weselnej

40. Czy obsługa roznosi alkohol?
41. Gdzie znajduje się miejsca dla DJ’a lub orkiestry?
42. Jak wygląda kwestia nagłośnienia, oświetlenia? Czy sala oferuje profesjonalny sprzęt, czy należy zorganizować go we własnym zakresie?
43. Czy podczas tańców puszczany jest dym? (o to zapytał mnie fotograf, który zwrócił uwagę, że jest to znaczące utrudnienie przy robieniu zdjęć.)
44. Co z zasilaniem? Czy jest dodatkowe źródło energii w razie awarii technicznej?
45. Czy kuchnia posiada propozycję menu dla wegetarian?
46. Kiedy należy dostarczyć alkohol?

47. Jakiego rodzaju są stoły: okrągłe czy prostokątne?
48. Jak ustawione będą stoły, jakie są możliwe ustawienia stołów?
49. Jak wygląda nakrycie stołów?
50. Co z ozdobami takimi jak: winietki, podziękowania dla gości itp.? Czy obsługa hotelu rozłoży tego typu ozdoby przed przyjęciem?
51. Czy lokal zapewnia kwiaty? Jakiego rodzaju: sztuczne czy żywe? Czy florystka może rozłożyć ozdoby kwiatowe w dniu przyjęcia?
52. Czy przed wejściem do sali można ustawić informacje dotyczące menu lub ustawienia stołów?

53. W jakich godzinach trwa doba hotelowa?
54. Iluosobowe są pokoje?
55. Jak daleko pokoje znajdują się od sali weselnej?
56. Czy lokal dysponuje łóżeczkami dla dzieci?
57. Czy w pokojach istnieje możliwość zorganizowania tzw. dostawki?
58. Jak obsługiwane są pokoje: na klucz czy na kartę?
59. Ile kluczy/kart przewidzianych jest na pokój?

W jakich godzinach wydawane jest śniadanie ?

Zachęcamy do sprawdzenia innych porad ślubnych na naszym blogu. Jak sami widzicie, z tej perspektywy jeszcze nikt o tym nie pisał. Zapraszam do sprawdzenia innych porad ślubnych na naszym blogu.

10 komentarzy

 1. Dopiero trafiłam na ten artykuł. Ale jakże głęboko zgadzam się z punktem 1! Butelki z kolorowymi etykietami to koszmar! 

 2. Różnica na ostatnim przykładzie jest wręcz rażąca. Oczywiście lepiej wygląda fotografia bez oświetlenia LED i ten przykład powinien być dla wszystkich przestrogą, aby jednak na takie oświetlenie się nie decydować 😉

  • Dekoracja sali weselnej to bardzo istotny element. Naprawdę ciężko zrobić dobre zdjęcia w warunkach, które to utrudniają. Myślę, że nawet zasada mniej znaczy więcej byłaby często najlepszym rozwiązaniem.

 3. A ja mam pytanie, czy chodzi o oświetlenie LED kolorowe czy każde? Bo na tym zdjęciu poglądowym widzę różne kolory.

 4. Jako doświadczona Panna Młoda wypowiem się, patrząc na swoje doświadczenie:
  1. Sama niestety żyłam w przekonaniu, że na weselu musimy mieć i soki owocowe, i napoje gazowane w butelkach (ale szklanych). Właściciel sali i mój Mąż przekonywali mnie, żeby mieć tylko soki przelane do szklanych dzbanów i wnioski są następujące:
  – goście byli zadowoleni, że nie było napojów gazowanych, przez to nie czuli się zapchani bąbelkami i więcej zjedli (pysznego zresztą jedzenia)
  – dzbanki naprawdę wyglądają super elegancko i z klasą na stołach. Jeśli komuś zależy na tym, by właśnie taki był efekt, to szczerze polecam.
  – lepsza popitka do alkoholu.
  2. Baner – mój zespół był naprawdę fenomenalny, ale niestety pojawił się baner promujący kapelę. Szczerze mówiąc nie zwróciłam na to uwagi przez pierwszą część wieczoru, dopiero kiedy emocje opadły to zauważyłam. I faktycznie, trochę psuło to ogólny odbiór. I to racja – jeśli zespół jest świetny, to nie potrzeba takiej „chamskiej” reklamy – zespół i tak poleciłam kolejnym osobom i skorzystały z ich usług. No ale cóż, mądry po fakcie. Teraz, kiedy sobie o tym myślę – zespół mógł chociaż zapytać co my, jako Młodzi, sądzimy o tym banerze, bo nawet w umowie nie mielismy takiego punktu. No nic, to raczej nauczka dla kolejnych par, by o to pytać.
  3. U mnie sala była dość ciemna, ale mi zależało na tym nastroju. Szczerze mówiąc nie pamiętam czy mieli dodatkowe światła, muszę chyba jeszcze raz obejrzeć film weselny.

 5. My na szczescie trafiliśmy na hotel  Vesaria w Lublinie i nie martwiliśmy sie az tak o nasze dekoracje 🙂 ludzie tam pracujacy to profesjonaliści, doradzili nam i w dniu wesela wszystko prezentowało się pięknie!

 6. Dekorowanie kościoła przed ślubem to też problem. Warto pomyśleć o tym jak zrobić to tanio i szybko. Można umówić się z inną parą młodą, która bierze ślub tego samego dnia i udekorować świątynię wspólnie lub zapłacić pół na pół zewnętrznej firmie. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *