fbpx

Jak zrobić dobre zdjęcie

Robienie zdjęć jest łatwe

Brzmi kontrowersyjnie? Dlaczego? Robienie zdjęć jest łatwe, ale dobrych zdjęć już łatwe nie jest. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz bliżej odpowiedzi na pytanie jak zrobić dobre zdjęcie.

zielona brama pomorskie

 

Fotografia

Jak podaje nam wikipedia, fotografia to rysowanie za pomocą światła ( (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; ). Jest w tym pewna poezja i romantyzm, prawda? Jak widzicie, już sama definicja fotografii mówi o tym, aby „rysować światłem”. To, jak umiejętnie wykorzystamy światło, decyduje o efekcie. Dlatego najczęściej narzekamy na zdjęcia wykonane w warunkach, w których tego światła brakuje i wraca do nas pytanie – jak zrobić dobre zdjęcie ?

Ładne zdjęcie

Jesteście tutaj, ponieważ szukacie wskazówek, jak zrobić ładne zdjęcie i od czego zacząć. Przyjmijmy, że chcielibyście zrobić sobie fajne zdjęcie, niech będzie to nawet selfie. Na początek udajcie się do pomieszczenia, w którym jest dużo światła dziennego. Zróbcie sobie selfie, stojąc jednym bokiem do okna, a następnie kolejne, obracając się frontem do okna. Przyjrzyjcie się temu, jak pracuje cień na Waszej twarzy. Dla wielu może to być ciekawe odkrycie, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni, że selfie ma niewiele wspólnego z jakimkolwiek artyzmem i wiedzą o fotografii. Instagram zalewany jest selfie, które  najczęściej ma jedno zadanie – mam być najpiękniejsza. No dobrze, ale czy to znaczy, że to coś złego? Przecież każdy chce przede wszystkim wyglądać jak najlepiej. Zgadza się! Jednak z tą różnicą, że obecnie wykonywane zdjęcia typu selfie mają co raz mniej wspólnego z rzeczywistością. Większość takich zdjęć wykonywanych jest w taki sposób, aby „sprzedać” efekt i dostać dużo lajków… mnie to przeraża. Aparaty w telefonach posiadają szerokokątne obiektywy, które pełnią rolą „wyszczuplaczy”. Wystarczy, że zdjęcie zostanie zrobione z ręki uniesionej do góry, a telefon pochylony pod odpowiednim kątem i voilà – nie trzeba chodzić na siłownie, ani stosować restrykcyjnej diety. Później mijasz taką osobę na mieście i… jej nie poznajesz, bo wygląda „odrobinę” inaczej. Chciałbym zachęcić Was do poznania fotografii, która nie tylko daje frajdę, ale też nie zakłamuje rzeczywistości.

Metoda prób i błędów

Jestem zdania, że nic nie daje takiej frajdy jak odkrywanie fotografii właśnie w ten sposób – metoda prób i błędów. Muszę jednak zmartwić zwolenników robienia zdjęć telefonem, gdyż nie ma na dzień dzisiejszy telefonu z aparatem, który da Wam takie możliwości jak najtańsza lustrzanka z jasnym obiektywem (Ufff). Jednak nie zostawię Was z niczym i postaram się dać Wam pewne wskazówki.

Największym błędem, jaki popełniałem na początku mojej przygody z fotografią, był brak konkretnego pomysłu na zdjęcie. Nie wiedziałem jak kadrować i na czym to polega, nie wiedziałem jak zrobić dobre zdjęcie. Skąd wiedzieć, kiedy zostawić więcej przestrzeni nad modelem, a kiedy pod nim? Problem był taki, że nie wiedziałem jak pokazać we właściwy sposób temat zdjęcia. Jednak im dłużej robiłem zdjęcia, tym  wnikliwiej analizowałem popełniane przeze mnie błędy. Metoda prób i błędów na początku ograniczała się jedynie do ustawień w aparacie. Moim pierwszym odkryciem, które na dobre wciągnęło mnie do świata fotografii, była głębia ostrości (bokeh, rozmyte tło za obiektem). Zawsze zastanawiało mnie jak to uzyskać i kiedy zaprzyjaźniłem się z instrukcją obsługi mojego aparatu, dotarłem do działu poświęconego przysłonie aparatu – to było to! Pamiętam, że zacząłem robić zdjęcia książce, którą położyłem na stole w kuchni. Obiektyw, który wtedy miałem nie należał do tzw. jasnych obiektywów, ale mimo to mogłem nim wykonać zdjęcie, na którym tło zaczęło się lekko rozmywać. Jeśli Ty również nie masz jasnego obiektywu, to spróbuj podobnie jak ja wykonać takie zdjęcie, aby zrozumieć działanie przysłony.

Krótki eksperyment na tzw. głębie ostrości – zdjęcia wykonane telefonem:

jak zrobić dobre zdjęciejak zrobić dobre zdjęcie telefonem

Głębia ostrości

Wasza kolej na podobny eksperyment. Połóżcie na stole otwartą książkę, a obok, w tle kartkę z jakimś napisem, albo… cokolwiek (zróbcie podobnie jak na zdjęciu). Najpierw wyostrz na treści, a następnie na przedmiocie, który znajduje się w tle. Zobacz jak rozmywa się obszar, który jest poza obszarem ostrości. Właśnie to odkrycie popchnęło mnie do zakupu pierwszego jasnego obiektywu, który pozwala podobny efekt uzyskać na dużo większych przestrzeniach. Nie wiesz o co mi chodzi? Już tłumaczę. Wykonaj podobny eksperyment tym samym aparatem ( lub telefonem), ale tym razem cofnij się o metr. Utrzymując podobny kadr, tak aby w tle znowu był ów przedmiot. Wyostrz na treści, a następnie na przedmiocie w tle.

jak zrobić zdjęcie telefonemzdjęcie z telefonu

Efekt bokeh

Jaki efekt? Czy coś tu się rozmywa? No właśnie, nie bardzo. W tym przypadku już nie wiadomo co jest tematem zdjęcia, ponieważ ostrość obejmuje praktycznie wszystko. Obecnie są smartfony, które jeszcze „rozmyją tło” z większej odległości, ale wspomagają się one „fotoszopowym rozmyciem”. Jak uzyskać efekt rozmycie tła w tym drugim przypadku, kiedy obiekty są oddalone? Właśnie od tego są tzw. jasne obiektywy.

A tutaj przykład zdjęcia z lustrzanki do której podpięty był jasny obiektyw. Zdjęcie wykonałem z jeszcze większej odległości, aby pokazać Wam potęgę jasnego obiektywu. Mimo jeszcze większej odległości, tło rozmyło się zaraz po napisach na stronie, jak również zaraz przed.

głębia ostrości przykład

Jak zrobić dobre zdjęcie – Kompozycja w fotografii

Hipotetyczna sytuacja, jesteś na spacerze z koleżanką i chcesz jej zrobić zdjęcie na ławce w parku. Na co zwrócić uwagę? Po pierwsze obserwuj co się dzieje w obrębie jej całej sylwetki. Ile to razy ktos komuś zrobił zdjęcie z wyrastającą z głowy latarnią, albo bohaterem drugiego planu? Kompozycja w fotografii to coś co wyróżnia wybitnych fotografów od tych, którzy po prostu robią dobre zdjęcia. Nie będę rozpisywać się tutaj o wieloplanach itp. Ponieważ staram się, aby mój artykuł był przystępny dla każdego. Kiedy chcecie wykonać zdjęcie koleżance na ławce w parku (trzymajmy się tego przykładu), to proponuje Wam abyście chodzili wokół niej i szukali czegoś ciekawego, nieoczywistego. Zdaje sobie sprawę, że zdjęcie koleżanki na ławce w parku wydaje się już nazbyt oczywiste, jednak to od Was zależy, czy może stanie się inaczej. Pisałem w innym artykule o tym, aby czasami kucnąć, inaczej się ustawić do zdjęcia, ponieważ nagle naszym oczom może ukazać się zdjęcie, które będzie wyróżniać się właśnie perspektywą. Pilnujcie tła i korzystajcie z pierwszego planu. Pierwszy plan, to coś o czym się zapomina, a tym samym traci się możliwość wykonania unikatowego zdjęcia. Skoro już jesteśmy w parku, przy naszej koleżance na ławce, to rozejrzyjcie się, czy gdzieś w pobliżu nie ma krzaczków lub gałązki, z której możecie skorzystać jako pierwszego planu. Nie będę gołosłowny i na potrzeby tego artykułu wykonałem dwa zdjęcia moim telefonem (xiaomi redmi note 4x), na których chciałem pokazać Wam, jak można wykorzystać pierwszy plan, aby zrobić ciekawe zdjęcia. Zszedłem do kuchni i „pstryknąłem” te dwa zdjęcia z owocami 🙂

zdjęcia z redmi note 4xjak wykorzystać pierwszy plan

Jak sami widzicie, kompozycja w fotografii jest szalenie istotna. Przy okazji dorzucę jeszcze jedno zdjęcie, które zrobiłem mojemu koledze w czasie koncertu. Dodam, że kolega ze zdjęcia gra tzw. rap chrześcijański, więc jak sami widzicie kompozycja trafiona w dziesiątkę.

arkadio rap

Jak zrobić dobre zdjęcie?

Jeśli chcesz zrobić dobre zdjęcie, to zacznij od obserwacji pracy światła i cienia na twarzy. Koniecznie zaprzyjaźnij się z instrukcją obsługi swojego aparatu i poznaj jego możliwościami. Metoda prób i błędów, jest według mnie najlepszą metodą nauki fotografii, ponieważ nie naraża nas na naśladownictwo. Jeśli ktoś zadałby mi pytanie jak zrobić dobre zdjęcie, to prawdopodobnie ja zadałbym pytanie jak zrobić dobrą pizze? Chodzi mi oto, że to co dla mnie jest dobre, dla kogoś wcale takie być nie musi. To bardzo ogólne pytanie i oczywiście ten artykuł ma jedynie przybliżyć Was do odpowiedzi na nie. Jak sami widzicie kompozycja w fotografii, głębia ostrości i światło to klucze do dobrego zdjęcia, ale czy to wszystkie klucze? To chyba zależy już od tego, co chcemy przekazać na naszym zdjęciu.

Zachęcam do sprawdzenia innych artykułów z naszego bloga fotograficznego i pozostawienia komentarza.

 

0 Proszę o Twój komentarz :)
Zostaw swój komentarz

Twój email never published or shared. Wymagane pola są oznaczone *

    Zobaczcie również nasze zdjęcia ze ślubów

    Instagram

    tel. 508 534 416 | [email protected]